Bevezetés
Idén is jelentkezünk az IT szektor riportunk legfrissebb kiadásával, amelyben igyekszünk bemutatni az iparág történéseit, elemezzük az elmúlt üzleti év teljesítményeit, statisztikáit, illetve rávilágítunk az aktuális trendekre és várható folyamatokra. A tavalyi elemzésünkhöz hasonlóan ezúttal is a cégek irányából indultunk és megnéztük milyen következtetéseket lehet levonni a legnagyobb hazai IT szolgáltatók adataiból. Cikkünkben a szektor legnagyobb hazai magántulajdonban lévő vállalatait vettük figyelembe és tüzetesebben elemeztük három kiemelt szegmens szereplőinek 2023-as, nyilvánosan elérhető pénzügyi információit.
A korábbi évek globális megatrendje, a felhő-alapú szolgáltatás, továbbra is középpontban van, de napjainkra már szinte alapvető szolgáltatásként vagy „feature”-ként van jelen az IT cégek kínálatában. A legfrissebb globális trend, a mesterséges intelligencia, nemzetközi viszonylatban már komoly hullámokat vet, viszont a hazai piacon néhány kivételtől eltekintve még várat magára az áttörés.
A hazai szereplők helyzetét vizsgálva a legnagyobb kérdés az, hogy az elmúlt időszakban tapasztalható turbulens piaci környezetben az IT szolgáltatók miként tudtak megfelelni az olyan kihívásoknak, mint a beruházási kedv csökkenése, vállalati szinten történő költségcsökkentések és az IT szektort érintő leépítések.
Makró környezet
A hazai makró statisztikák azt indikálják, hogy az IT szektor jól vette a 2023-as évet és továbbra is stabil növekedésben van. A magyar gazdaság bővülését mérő bruttó hazai termék (GDP) értéke 2023-ban nominálisan 13,5%-os növekedést mutatott az előző évhez képest, míg az „Információ, kommunikáció” nemzetgazdasági ágazat ennél nagyobb mértékben, 18%-kal növekedett. A nemzetgazdasági ágazatban foglalkoztatottak száma 5%-kal nőtt 2022-höz képest.
Az általunk vizsgált legnagyobb IT szereplők és alszegmensek kiemelt cégei 25%-os átlagos éves forgalom bővülést értek el, ami viszont a tavalyi 40%-os átlagos növekedéshez képest jelentős lassulásról tanúskodik.
Módszertan
A makró adatok segítenek kontextusba helyezni az iparágat, de mi szokásunkhoz híven inkább alulnézetből, az egyes szereplők szemszögéből vizsgáltuk az IT szolgáltatások piacát. Ennek keretében összegyűjtöttük a kritériumrendszerünknek megfelelő legnagyobb szereplők pénzügyi adatait és azokból igyekeztünk következtetéseket levonni. A céglisták megalkotása során olyan hazai magántulajdonban levő társaságokat vettünk figyelembe, amelyek főtevékenységként IT szolgáltatást (szoftverfejlesztés és szoftveres szolgáltatásnyújtás) végeznek. Elemzésünket a hivatalosan bejegyzett tevékenységadatokra, piaci ismereteinkre és a közzétett pénzügyi beszámolókra alapoztuk (részletesebb módszertani információk a Módszertani kiegészítések fejezetben találhatók).
A listák elkészítése során lényeges korlátozó tényező volt, hogy a kiválasztott szegmensek határai nem egzaktak, ráadásul az IT szolgáltatással foglalkozó vállalatok az esetek többségében nem profiltiszták és több IT szegmensben párhuzamosan jelen vannak és/vagy más területhez köthető tevékenységeket és szolgáltatásokat is nyújtanak. Mivel a cégek nyilvánosan elérhető pénzügyi adatai ritkán tartalmaznak üzletágankénti megbontást, így alapvetően saját iparági ismereteinkre, illetve egyéb nyilvánosan elérhető adatokra hagyatkoztunk a cégek szűrésénél és kategorizálásánál. Az érdeklődésünk az IT iparágon belül alapvetően az IT szolgáltatások és a hazai magánszektor felé irányult, ezért kiszűrésre kerültek (i) az állami és külföldi tulajdonban lévő cégek, (ii) a nem IT profilú cégek (ideértve például olyan telekommunikációs cégeket, amelyeknél az informatikai tevékenységet nem tudtuk leválasztani) és (iii) azok a vállalatok is, ahol a bevételek jelentős része hardver nagykereskedelemből származik. Ez azért fontos, mert riportunk nem egy teljeskörű iparági elemzés, hanem kifejezetten a fenti szempontoknak megfelelő áttekintés.
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy amíg a TOP 40-es lista összeállításánál törekedtünk az aktuális iparági viszonyoknak a lehetőségekhez mérten legpontosabb bemutatására, addig az alszegmens listák a fenti nehézségek miatt (nem profiltiszta cégek, szegmensek közötti elmosódó határok) nem teljeskörűek, sokkal inkább a területükön kiemelkedő hazai vállalatokat és azok pénzügyi eredményeit mutatják be. Az alszegmens listák célja egy-egy izgalmasabb technológia, trend/terület bemutatása, tehát ezek nem tekinthetők aktuális iparági ranglistáknak.
A 40 legnagyobb hazai szereplő az IT szolgáltatások piacán
Az előző riportunk 3 milliárdos határához képest a 2023-as számok alapján ezúttal már 4 milliárd forintot meghaladó árbevételt kellett elérniük a cégeknek ahhoz, hogy a 40 legnagyobb szereplőt magába foglaló TOP listánkra kerüljenek.
4iG Csoport1: A 4iG IT szolgáltatás és kereskedelem üzletágának éves beszámolókban közzétett pénzügyi adatai.
SMP Solution Zrt.2: SMP Solution Zrt és VidUx Informatika Kft. összevont pénzügyi adatai.
Delta Technologies Nyrt.3: Delta Technologies Nyrt. konszolidált pénzügyi adatai. A Delta üzleti évének fordulónapja június végére esik.
Areus Csoport4: Areus Zrt, Areus Distribution Company Zrt. és Kancellár.hu Zrt. összevont pénzügyi adatai.
Inter-Computer Csoport5: Inter-Computer-Informatika Zrt, IC-Sys Kft., IC Fintech Kft., SCMax Kft., PCS-System Kft. cégek összevont pénzügyi adatai.
IMG Solutions Csoport6: IMG Solution Zrt., SFW Lab Kft. összevont pénzügyi adatai.
Inovivo Csoport7: Inovivo Group Zrt., Onespire Zrt., Mindsire Consulting Zrt. és ShareLine Zrt. (csak 50%-ban a csoport része) összevont pénzügyi adatai.
NEXIUS Csoport8: Educational Development Informatikai Zrt., ELMS Informatikai Zrt., SDA DMS Zrt., SDA Informatika Zrt. , HC POINTER Kft. és HC DELTA Kft. összevont pénzügyi adatai.
Gloster Csoport9: A Gloster Nyrt. konszolidált pénzügyi adatai.
99999 Informatika10: 99999 Informatika Kft. és 99999 Szolgáltató Zrt. összevont pénzügyi adatai.
Visioners Csoport11: Visioner Zrt., Fornax Zrt., FORNAX ICT Kft., Alpha Machine Kft, Entersoft Kft., Fornax SI Kft. összevont pénzügyi adatai.
Grepton Csoport12: A Grepton Zrt., Combit Zrt. és DAX Consulting Kft. összevont pénzügyi adatai.
BCA Hungary13: BCA Hungary Kft. és BCA Solutions Kft. összevont pénzügyi adatai.
BlackBelt Csoport14: A BlackBelt Technology Kft. és BlackBelt Holding Zrt.összevont pénzügyi adatai.
A listán szereplő cégek 75%-a tudta növelni bevételeit a tavalyi évben, méghozzá átlagosan 20%-kal, ami elmarad ugyan a tavalyi 30%-os átlagos növekedéstől, de a GDP növekedésnél továbbra is magasabb érték. A cégek medián árbevétele 2023-ban közel 6,8 milliárd forint volt, a 40 cég együttesen pedig 510 milliárdos forgalmat bonyolított le a tavalyi évben, ami 20%-kos éves növekedést tükröz 2022-höz képest.
A listánkat továbbra is vezeti a hazai távközlési és IT piac óriása, a 4iG (elemzésünkben kizárólag a 4iG „IT szolgáltatás és kereskedelem” üzletágának számait vettük figyelembe). Második helyen ezúttal is az SMP Solution található, de a korábbi közel 30 milliárdos hátrányát a 4iG-hez képest 2023-ban sikerült 4 milliárdra ledolgoznia a cégnek. A dobogó harmadik fokát idei riportunkban a tőzsdén jegyzett Delta Technologies szerezte meg 31 milliárd forintos árbevétellel és 64%-os év-per-év növekedéssel.
A legnagyobb bevétel növekedést 2023-ban az SCI-Hálózat Zrt. érte el, aki 131%-kal haladta meg 2022-es árbevételét. Az adatközpontokkal, rendszerintegrációval és kapcsolódó fejlesztésekkel foglalkozó cég listánk egyik legdinamikusabban növekvő szereplője, 2020 óta éves szinten átlagosan 83%-kal volt képes növelni árbevételét.
Eredménytermelő képesség (EBITDA – kamat, adófizetés és amortizáció előtti működési eredmény) szempontjából sem baljós a listázott szereplők 2023-as teljesítménye. A 40 legnagyobb cégnek a 68%-a tudott profitnövekedést elérni a megelőző évhez képest, ami átlagosan 28%-os növekedést jelent a teljes listára nézve. A TOP listán szereplő cégek átlagos árbevételhez viszonyított EBITDA hányada 16% volt, ami közel azonos a cégek 2022-es átlagos EBITDA marginjával.
A toplistán szereplő cégek profil szempontjából igen sokszínű képet mutatnak. A 40 cég között megtalálhatók az állami megrendeléseket kiszolgáló szoftverfejlesztők, hagyományos bérfejlesztők, nagy vállalatoknak dolgozó IT infrastruktúra szolgáltatók és rendszer-integrátorok, illetve saját szoftvert fejlesztő és azt harmadik felek számára értékesítő cégek is. Nem olvasható ki egy értelmű trend a sokaságból. A 2023-as adatok alapján rosszabb teljesítményt azok a szereplők értek el, akik nagy számban állami megbízásokon is dolgoznak, de voltak olyan cégek, akik átlag feletti növekedést tudtak elérni állami ügyfélkörrel. Továbbra is igaz az a korábbi megállapításunk miszerint a bérfejlesztő (egyedi alkalmazásfejlesztés) és a saját szoftvert fejlesztő cégek tudtak az átlagosnál magasabb EBITDA hányad mellett működni.
Annak érdekében, hogy a toplistán kívül eső IT szolgáltatók megismerésére is lehetőség nyíljon, ezúttal részletesebben elemeztük három általunk relevánsnak tartott alszegmens (IT tanácsadás, bérfejlesztés, saját szoftverfejlesztés) néhány kiemelt cégének teljesítményét.
IT tanácsadás
Inovivo Csoport1: Inovivo Group Zrt., Onespire Zrt., Mindsire Consulting Zrt. és ShareLine Zrt. (csak 50%-ban a csoport része) összevont pénzügyi adatai.
Gloster Csoport2: A Gloster Nyrt. éves beszámolójának a felhő és rendszerintegráció üzletágakra vonatkozó összevont pénzügyi adatai.
ALLWIN Csoport3: ALLWIN Informatika Kft., és ALLWIN Solutions Zrt. összevont pénzügyi adatai.
Az első szegmens, amit górcső alá vettünk az IT tanácsadási szolgáltatások piaca volt. Míg a korábbi riportunkban a felhő alapú szolgáltatásokkal foglalkozó cégeket listáztuk, addig az idei elemzésünkben a felhős listánkat kibővítettük rendszerintegrációval, ERP bevezetéssel és adatelemzéssel foglalkozó IT szolgáltatókkal. Ugyan az így összeállított lista nem éppen homogén a cégek tevékenységét illetően, de üzleti modell szempontjából számos közös tulajdonsággal bírnak az általunk IT tanácsadóként definiált cégek.
Az egyik és egyben leglényegesebb hasonlóság a listázott cégeknél az a munkaerőben keresendő. A szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégekkel ellentétben a felhő, ERP bevezetéssel és rendszerintegrációval foglalkozó IT szolgálatók munkaerejének túlnyomó részét tanácsadók alkotják, akik rendelkeznek ugyan domain tudással az adott területen, de munkájuk során inkább projektmenedzsmenttel és a különböző rendszerek konfigurációjával foglalkoznak kódolás helyett.
Szintén közös tulajdonsága az IT tanácsadó cégeknek, hogy jellemzően nem saját fejlesztésű termékeket értékesítenek, hanem harmadik feles szolgáltatók megoldásait adják el / integrálják. Ebből következően bevételeik jelentős része projekt-alapú, amihez sok esetben kapcsolódik egy visszatérő jellegű support, vagyis támogatási díjazás is.
A listánkon szereplő 20 cég együttesen 110 milliárd forintnyi forgalmat bonyolított le 2023-ban és átlagosan 27%-kal voltak képesek növelni bevételeiket az előző évhez képest. Profitabilitás szempontjából kevésbé volt sikeres évük a listázott IT tanácsadóknak ugyanis a 20-ból csak 11 cég volt képes növelni az EBITDA-ját, igaz hogy néhány kiugró eredménynek köszönhetően átlagosan 36%-os növekedést produkáltak a listázott cégek. A cégek átlagos árbevételhez viszonyított EBITDA hányada 14% volt, ami 1%-os visszaesés a 2022-es értékhez képest.
Listánk legnagyobb szereplője 17 milliárdos forgalommal az Inovivo Csoport, akik SAP bevezetéssel, rendszerintegrációval, pénzintézeti tanácsadással, pénzintézeti rendszerbevezetéssel, illetve fejlesztésekkel foglalkoznak. Tranzakciós szempontból a Gloster Csoport tűnik ki a cégek közül, ugyanis a csoport felhős üzletágát képviselő leányvállalata, a Gloster Cloud Zrt., 2024 februárjában egyesült a listánkon 20.helyet elfoglaló Systemfarmer Zrt.-vel. A tranzakcióval Magyarország egyik legnagyobb hazai tulajdonú Microsoft felhőszolgáltató partnercége jött létre.
Szoftverfejlesztés, mint szolgáltatás
Visioners Csoport1: Visioner Zrt., Fornax Zrt., FORNAX ICT Kft., Alpha Machine Kft, Entersoft Kft., Fornax SI Kft. összevont pénzügyi adatai.
Grepton Csoport2: A Grepton Zrt., Combit Zrt. és DAX Consulting Kft. összevont pénzügyi adatai.
BCA Hungary3: BCA Hungary Kft. és BCA Solutions Kft. összevont pénzügyi adatai.
BlackBelt Csoport4: A BlackBelt Technology Kft. és BlackBelt Holding Zrt.összevont pénzügyi adatai.
Gloster Csoport5: A Gloster Nyrt. éves beszámolójának a nemzetközi szoftverfejlesztés üzletágra vonatkozó pénzügyi adatai.
MORTOFF Csoport6: MORTOFF Kft. és MORTOFF Industrial Solutions Kft. összevont pénzügyi adatai.
A második kiemelt IT alszegmens, amelyet idén is részletesebben elemeztünk a szoftverfejlesztési szolgáltatás, köznyelven bérfejlesztés piaca. A bérfejlesztés meghatározásunk szerint olyan egyedi szoftverfejlesztési szolgáltatás, amely során a cégek meglévő fejlesztési kapacitásaikat értékesítik a piacon, vagyis az ügyfelek által meghatározott specifikációk és igények szerint végzik el a szoftverfejlesztési feladatot.
A kiemelt 20 cég árbevétele kétszámjegyű mértékben növekedett az elmúlt években, 2023-ban pedig átlagosan 34%-kal nőtt bevételük. Míg a listára felkerülő cégek 85%-a képes volt növelni forgalmát, addig csupán a cégek 70%-ánál javult az EBITDA szintű profitabilitás a megelőző évhez képest. A vizsgált cégek átlagos EBITDA fedezete 2023-ban 17% volt, ami elmarad a 2022-es 18%-os átlagos szinttől, de nem olyan drasztikus zsugorodás, mint ami a korábbi évben volt tapasztalható (2021-es 21%-ról csökkent 18%-ra 2022-ben). Feltehetőleg a mérsékeltebb csökkenésben szerepet játszott, hogy enyhült munkaerőhiány a szektorban, így a bérek növekedési üteme is lassulhatott.
A szegmens tranzakciós aktivitása elhanyagoltható volt 2023-ban a turbulensebb makró környezet és a kedvezőtlenebb növekedési kilátások miatt. Azonban a bérfejlesztő cégek attraktivitása továbbra is adott, hiszen a vizsgált cégek teljesítménye megfelelő volt 2023-ban és a régióba belépő pénzügyi hátterű befektetők éhsége a hasonló cégekre valószínűsíthetően nem csökkent, csak idő kérdése mikor kezdődik meg egy konszolidációs folyamat a piacon.
Az egyedi szoftverfejlesztő cégek esetében az árbevételük export tartalmát is megvizsgáltuk. A kiemelt bérfejlesztők bevételének átlagosan 17%-a külföldön értékesített szolgáltatásokból származik.
Saját szoftverek fejlesztése
Libra Szoftver Csoport1: Libra Szoftver Zrt., Soft Consulting Hungary Zrt. és VT-SOFT Software Zrt. összevont pénzügyi adatai.
Kulcs-Soft Nyrt.2: Kulcs-Soft Nyrt. által közzétett konszolidált pénzügyi adatok.
A harmadik, elemzésünkbe bevont alszegmensben azok a szoftverfejlesztő cégek szerepelnek, amelyek meglévő kapacitásaikat saját szoftvereik kidolgozására fordítják, majd az elkészült megoldásokat értékesítik az ügyfeleik számára. Az értékesítés módja szempontjából jellemzően két különböző modellt alkalmaznak a listázott cégek. A szereplők egy csoportja a hagyományos licensz-modellben értékesíti termékeit, míg a másik, egyre népszerűbb modell a szolgáltatás alapú (SaaS), digitális csatornákon keresztül, előfizetéses formában történő értékesítés.
A kiemelt cégek között számos nemzetközileg is elismert szoftverfejlesztő cég is megtalálható, akik nem csak pénzügyi teljesítményben képesek túlszárnyalni a hazai piacra fókuszáló szoftveres cégeket, hanem külföldi befektetők érdeklődését is magukra irányítják. Remek példája a Magyarországról induló nemzetközi sikernek a listánkon idén 6. helyet elfoglaló Chemaxon történéte. A cég gyógyszeripari szoftverek fejlesztésével foglalkozik és megoldásait a világ vezető gyógyszergyártóinak többsége használja. A mindvégig organikusan, külső tőkebevonás nélkül növekedő céget 2024 nyáran az amerikai gyógyszeripari óriás a Certara vásárolta fel.
A listázott szoftverfejlesztő cégek átlagosan 16%-kal tudták növelni bevételeiket 2023-ban, ami jelentősen elmarad a 2022-es 37%-os növekedéstől. A 20 listázott cég 85%-a külföldön is értékesíti megoldásait és a listázott cégek bevételeinek átlagosan 33%-a már külföldi ügyfelektől származik. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy elemzésünkben kizárólag a magyar entitásokon átfolyó export bevételt tudtuk elemezni.
A csoport profitabilitás szempontjából is kiemelkedik a korábban elemzett szegmensekhez képest, hiszen a 2023-ban átlagosan 25%-os EBITDA hányaddal működtek a listán szereplő 20 cégből 14 is képes volt növelni az EBITDA-ját 2022-höz képest.
Konklúzió
A listázott és elemzett cégek pénzügyi adatai alapján továbbra is növekedésben vannak a hazai magántulajdonú IT szolgáltatók, de a nehéz gazdasági helyzet miatt 2023-ban már jelentős lassulás volt megfigyelhető a korábbi évek dinamikus növekedési üteméhez képest. Profitabilitás szempontjából is viszonylag jól vették az akadályokat a cégek, de bizonyos alszegmenseknél kis mértékben csökkentek a profitabilitási ráták. A tavalyi riportunkban a 2023-as év nehezítő tényezőiként prognosztizált szakemberhiány, bérinfláció és elmaradó IT megrendelések ugyan jelen voltak, de a listázott cégek üzleti modelljei állták az ütéseket és nem szenvedtek jelentős veszteségeket.
Ugyan már közel 11 hónap eltelt az idei évből, de szereplők többsége, a tőzsdén jegyzett cégeket leszámítva, csak 2025 májusban számol majd be 2024-es eredményeiről. Azonban várakozásaink szerint idén is nehezített pályán kellett mozognia az IT szolgáltató szektornak és annak ellenére, hogy az általános inflációs nyomás nagyrészt eltűnt, a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt elmaradó IT megrendelések továbbra is nyomás alatt tarthatják a szektort. A keresleti problémákat ugyanakkor továbbra is ellensúlyozni tudja valamennyire a szakemberhiány és így a bérnyomás jelentős enyhülése.
Módszertani kiegészítések
A listák összeállításakor az Opten céginformációs adatbázisára és saját piaci ismereteinkre támaszkodtunk. A cégek listázása során olyan hazai magántulajdonban levő társaságokat vettünk figyelembe, amelyek főtevékenységként IT szolgáltatást (szoftverfejlesztés és szoftveres szolgáltatásnyújtás vagy szoftverbevezetéssel kapcsolatos tanácsadás) végeznek. Piackutatásunk alapján a releváns cégek többségénél a 6201 – Számítógépes programozás, 6202 – Információ-technológiai szaktanácsadás, 5829 – Egyéb szoftverkiadás, 7022 – Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás TEÁOR számok szerepeltek hivatalos főtevékenységként, így elemzésünk gerincét a felsorolt TEÁOR számmal rendelkező magyar magántulajdonban lévő vállalatok alkották.
- Az egyes cégek árbevétele megegyezik a beszámolókban közzétett értékesítés nettó árbevételével.
- Az egyes cégek EBITDA-ját a működési eredmény, illetve az értékcsökkenési leírás összegeként mutatjuk be.
- Mivel cégcsoportok esetén a nyilvánosan elérhető adatok alapján legtöbbször nem elérhetők konszolidált pénzügyi információ, így az azonos tulajdonosi körrel rendelkező cégeket egy cégcsoportként, adataik összeadásával jelenítjük meg, amely megközelítés akkor tud reális képet adni egy cégcsoport bevételtermelő képességéről, ha nincs jelentős keresztbe számlázás a csoporttagok között.
- Az értékek millió forintban értendőek.
- A pénzügyi adatok forrásai a nyilvánosan elérhető, https://e-beszamolo.im.gov.hu/-ra feltöltött éves beszámolók voltak.
- A céglisták kizárólag a Magyarországon bejegyzett cégek nyilvánosan elérhető pénzügyi adatait tartalmazzák. Külföldi leányvállalatok pénzügyi adatinak vizsgálatára nem volt lehetőségünk
Karli Péter
Kovács Roland