Bevezetés
Az IT világ sosem pihen, de 2024-ben mintha még gyorsabban jöttek-mentek volna az események. Új buzzwordök, on-premise rendszerek cseréje, AI-hype és felhő minden mennyiségben – közben pedig a jó szakemberekért folytatott harc továbbra sem lankad. A magyar IT piac idén is növekedett, de már nem raktétatempóban, inkább kicsit megfontoltabban. Riportunkban idén is megnézzük, mi mozgatta leginkább a hazai szereplőket, hol rejtőznek lehetőségek. Tranzakciós tanácsadóként (M&A) pénzügyi szemüvegen keresztül elemezzük a számokat és a mögöttük rejlő trendeket.
Makró környezet
Ha egyetlen szóval kellene jellemezni a szektor 2024-es évét, az talán a lassítás lenne. A KSH adatai szerint az ágazat nominálisan 13%-kal nőtt, ami elsőre jól hangzik, különösen, ha a teljes magyar gazdaság 8%-os bővülésével vetjük össze. Mégis érezhető a tempóváltás, hiszen tavaly még 21%-os nominális növekedést ünnepelt az iparág.
A munkaerőpiacon az erőviszonyok némileg változtak a korábbi évekhez képest, ugyanis nem minden IT-s szakemberre repülnek rá a cégek, mint korábban. A nyitott pozíciók száma továbbra is magas, de a vállalatok ma már sokkal tudatosabban keresnek munkaerőt, a néhány éve még felkapott, gyorsan kiképzett IT szakemberek iránt mérséklődött a kereslet. Ezzel szemben az igazán specializált tudás, például mesterséges intelligencia, felhőmegoldások vagy kiberbiztonság értéke felértékelődött a nemzetközi trendek hatására. Ezeken a területeken a bérek könnyen kétszámjegyű ütemben nőnek, miközben a szélesebb IT piacon inkább átlaghoz közeli bérdinamika figyelhető meg (Bluebird).
Módszertan
Idei riportunkban az IT szektor három területét elemezzük. Megnézzük, mi történik az IT tanácsadásban, hogyan alakul az egyedi szoftverfejlesztés és milyen trendek formálják a saját szoftverek piacát. Elemzésünk nem a teljes IT iparág teljesítményére terjed ki, hanem kifejezetten ezen szegmensek magyar tulajdonban lévő társaságaira. Ugyanezeket a területeket követtük az elmúlt két évben is, így szépen kirajzolódik merre tartanak az általunk megfigyelt szegmensek.
A listák elkészítése során lényeges korlátozó tényező volt, hogy a kiválasztott szegmensek határai nem pontosan körülhatárolhatóak, ráadásul az IT szolgáltatással foglalkozó vállalatok az esetek többségében nem profiltiszták és több IT szegmensben párhuzamosan jelen vannak és/vagy más területhez köthető tevékenységeket és szolgáltatásokat is nyújtanak. Mivel a cégek nyilvánosan elérhető pénzügyi adatai ritkán tartalmaznak üzletágankénti megbontást, így alapvetően saját iparági ismereteinkre, illetve egyéb nyilvánosan elérhető adatokra hagyatkoztunk a cégek szűrésénél és kategorizálásánál. Az érdeklődésünk az IT iparágon belül alapvetően az IT szolgáltatások és a hazai magánszektor felé irányult, ezért kiszűrésre kerültek (i) az állami és külföldi tulajdonban lévő cégek, (ii) a nem IT profilú cégek (ideértve például olyan telekommunikációs cégeket, amelyeknél az informatikai tevékenységet nem tudtuk leválasztani) és (iii) azok a vállalatok is, ahol a bevételek jelentős része hardver nagykereskedelemből származik. Ez azért fontos, mert riportunk nem egy teljeskörű iparági elemzés, hanem kifejezetten a fenti szempontoknak megfelelő áttekintés.
IT tanácsadás – Stabilitás a lassulás ellenére
Ahogy a tavalyi listán, idén is azokat a tanácsadó cégeket gyűjtöttük össze, amelyek felhőalapú szolgáltatásokkal, rendszerintegrációval, ERP-bevezetéssel és adatelemzéssel foglalkoznak.
Az IT tanácsadói piac 2024-ben is szemmel láthatóan növekedett, de a korábbi évekhez képest jelentősen lassult a tempó. A listánkon szereplő cégek közel ugyanakkora mértékben növekedtek, mint 2023-ban. A belépési küszöb egyre magasabb TOP listánkon: idén már több, mint 1,3 milliárd forintos árbevétel kellett a TOP20-ba kerüléshez.
A trendek oldaláról a felhő maradt az alapkövetelmény. Sőt, a cloud migrációban egy újabb hullám is jöhet, ugyanis egyre több nagyvállalati rendszer (most például SAP vagy Atlassian) elköteleződnek a teljes felhő átállás felé vezető úton, amin nincs visszaút az on-premise megoldásokhoz. Ez a változás komoly tanácsadói munkát hozhat a következő évekre. Emellett megjelent az AI is az ügyfélbeszélgetésekben. Bár itthon még nem minden az AI körül forog, az ügyfelek egyre kíváncsibbak: hogyan lehetne a meglévő rendszerekbe AI-t integrálni?
A nagyvállalatoknál az ERP lefedettség már közel teljes (~90%), így a növekedés egyik új terepe a KKV szegmens lehet. Sok középvállalatnál az utóbbi években kezdett kialakulni az igény a strukturált, digitalizált folyamatok iránt, ami növekvő tanácsadói lehetőséget jelenthet .

Inovivo Csoport1: Inovivo Group Zrt., Onespire Zrt., Mindsire Consulting Zrt. és ShareLine Zrt. (csak 50%-ban a csoport része) összevont pénzügyi adatai. United Consult2: United Consult Zrt., UC Hire Lab Kft., UC CRM Solutions Zrt., UC Big Data Zrt. és a UC Innovations Kft. összevont pénzügyi adatai
Gloster Csoport3: A Gloster Nyrt. éves beszámolójának a felhő és rendszerintegráció üzletágakra vonatkozó összevont pénzügyi adatai.
ALLWIN Csoport4: ALLWIN Informatika Kft. és ALLWIN Solutions Zrt. összevont pénzügyi adatai.
A 2024-es számok azt mutatják, hogy az IT tanácsadás továbbra is keresett terület, még ha a növekedés üteme mérséklődött is. Az EBITDA hányadok összességében egész jól tartották magukat a lassulás és az erős költséginfláció ellenére. Javuló és romló marginok egyaránt megfigyelhetők a TOP szereplők kötött, így a kép vegyesebb, mint a növekedés terén, ahol a lassulás szinte minden szereplőt érintett.
Összességében az IT tanácsadás továbbra is stabil, jól pozícionált szegmense a hazai technológiai piacnak. A következő időszakban a növekedés kulcsa egyre inkább a felhőre való teljes átállás támogatásában, KKV szegmens kiaknázásában, valamint az AI-alapú megoldások gyakorlati integrálásában lehet.
Egyedi szoftverfejlesztés – Kevesebb lendület, több optimalizálás
Az egyedi szoftverfejlesztés, vagy ahogy a szakmabeliek hívják ’bérfejlesztés’ továbbra is stabil pillére a hazai IT piacnak. A bérfejlesztés meghatározásunk szerint olyan egyedi szoftverfejlesztési szolgáltatás, amely során a cégek meglévő fejlesztési kapacitásaikat értékesítik a piacon, vagyis az ügyfelek által meghatározott specifikációk és igények szerint végzik el a szoftverfejlesztési feladatot.

Grepton Csoport1: A Grepton Zrt., Combit Zrt. és DAX Consulting Kft. összevont pénzügyi adatai.
BCA Hungary2: BCA Hungary Kft. és BCA Solutions Kft. összevont pénzügyi adatai.
Gloster Csoport3: A Gloster Nyrt. éves beszámolójának a nemzetközi szoftverfejlesztés üzletágra vonatkozó pénzügyi BlackBelt Csoport4: A BlackBelt Technology Kft. és BlackBelt Holding Zrt.összevont pénzügyi adatai. MORTOFF Csoport5: MORTOFF Kft. és MORTOFF Industrial Solutions Kft. összevont pénzügyi adatai.
A listánkon szereplő cégek évről évre bizonyítják, hogy az egyedi fejlesztési igényekre továbbra is van kereslet. Ugyanakkor a növekedési tempó visszafogottabb lett: míg 2023-ban a TOP20 cég 18%-kal (medián) növelte bevételeit, addig 2024-ben ez már csak 10% volt. A jövedelmezőségben is minimális csökkenés látható, 15%-ról 12%-ra mérséklődött a medián EBITDA hányad.
A piaci trendek közül itt is kiemelkedik az AI szerepe. Egyrészről az AI kompetencia kiemelten értékessé vált a megrendelők számára, ami új profitlehetőségeket nyitott meg a fejlesztőknek. Ugyanakkor az AI-tól elvárt hatékonyságjavulás további nyomást helyez a szolgáltatókra, hogy növeljék hatékonyságukat és csökkentsék áraikat. Ezen kettősség miatt az üzleti modellen jelentősen változtathat az AI forradalom, de a pénzügyi mutatószámokban jóval kisebb változást várunk ennek hatására a közeljövőben.
Elmondható a szegmensről, hogy az elmúlt években tapasztalt növekedés visszaesett és a korábban felépített kapacitások egy része kihasználatlan volt 2024-ben, ami a megtérülést csökkentette. Az elkövetkező időszakban, amíg a gazdasági növekedés hasonló a mostanihoz, a csapatok optimalizálásán lehet a hangsúly, hogy a korábban látott profitabilitást a Tulajdonosok viszontláthassák. Ehhez nemcsak a hatékonyságra érdemes figyelni, hanem fontos lesz a technológiai fejlődés élvonalában is maradni.
Saját szoftver fejlesztése – a legjövedelmezőbb szegmens is behúzta a féket
A harmadik, elemzésünkbe bevont alszegmensben azok a szoftverfejlesztő cégek szerepelnek, amelyek meglévő kapacitásaikat saját szoftverjeik fejlesztésére fordítják, majd az elkészült megoldásokat közvetlenül értékesítik az ügyfeleik számára. A szereplők egy csoportja a hagyományos licensz-modellben értékesíti termékeit, míg a másik modell a már domináns, előfizetéses(SaaS) forma. Módszertanunkat erre a szegmensre minimálisan kibővítettük olyan cégekre, amelyek saját fejlesztésű, kritikus rendszereiket értékesítik és hosszú távon támogatják ezeket a rendszereket ügyfelük részére és ennek következtében az első helyen változás is történt. Meg kell még jegyezni, hogy a többi szegmenshez hasonlóan itt is csak a magyar cégek adataira támaszkodtunk. Ugyanakkor ezen cégek közül sok rendelkezik külföldi leányokkal, amik a sorrendet akár jelentősebben is befolyásolhatják, így listánk inkább a trendek, nagyságrendek bemutatására szolgál.

i-Cell Mobilsoft Zrt.1: i-Cell Mobilsoft Zrt. És CompuTREND Zrt. Összevont pénzügyi számai
Libra Szoftver Csoport2: Libra Szoftver Zrt., Soft Consulting Hungary Zrt. és VT-SOFT Software Zrt. összevont pénzügyi adatai
Kulcs-Soft Nyrt.3: Kulcs-Soft Nyrt. által közzétett konszolidált pénzügyi adatok.
A számok idén hűvösebb képet mutatnak. A medián árbevétel növekedés 7% volt, ami jelentős visszaesés a korábbi 18%-os ütemhez képest. Bár a szegmens továbbra is a legjövedelmezőbb a vizsgált három közül, a 22%-os medián EBITDA hányad már enyhe csökkenést jelez a korábbi évekhez képest.
Exportfronton ugyanakkor továbbra is ez a szegmens viszi a prímet. Az árbevétel közel egyharmada külföldről származik a TOP20-ból hat vállalat kimondottan exportorientált, további hat pedig érdemi külföldi tevékenységet folytat (a külföldi leányvállalatok hiánya miatt a valós exportarány sok esetben a bemutatottnál magasabb).
Tranzakciós tanácsadó (M&A) szemüvegen keresztül is borúsabb az összkép. A népszerű Rule of 40 mércének, ahol a növekedési ütem és az EBITDA hányad összege legalább 40%-ot el kell érjen, hogy a befektetőktől kiemelt figyelmet és értékelést kapjon, idén már csak hét cég felelt meg a tavalyi tizeneggyel szemben. A még magasabb kategóriát jelentő Rule of 50 szintet pedig mindössze három vállalat érte el, ami szintén nagy csökkenés a korábbi tízhez képest. A befektetők továbbra is magasabb értékelést párosítanak az olyan cégekhez, ahol a növekedési ütem a fő hajtóerő. Az idei hat Rule of 40 cég közül háromnál a növekedés, míg a másik háromnál az EBITDA hányad dominált.
Végül, ami minden beszélgetést átsző ebben a szegmensben: az AI hatás. A mesterséges intelligencia előretörése a saját szoftverfejlesztők szegmensében is elkerülhetetlen, a verseny elsősorban az AI megoldások integrálásának sebességében látszik élesnek. Tanácsadói szempontból különösen érdekes a mesterséges intelligencia értékeltségekre kifejtett hatása. A generatív AI modellek fenyegetést jelentenek a tradicionális szoftverfejlesztők és szolgáltatók számára, és habár egyelőre a pénzügyi teljesítményekben nem jelenik meg az AI térnyerése, a cégértékelésekben már 2025 elejétől fogva látható az AI fenyegetés negatív hatása. Így a korábbi évek éllovas szegmenseiben (pl. SaaS) az értékeltségi szintek csökkenése látszik az AI „kiszorító” hatásának köszönhetően.
Tranzakciós (M&A) körkép
Habár a korábbi évekhez képest lassulást látunk tranzakciók terén az IT piacon is, történt pár említésre méltó felvásárlás az elmúlt 12 hónapban. A fogászati szoftvert fejlesztő Flexident az amerikai Banyansoftware portfóliójába, míg a MiniCRM a svéd one.com csoport tulajdonába került. Az Atlassian bővítményeket tervező és tanácsadással foglalkozó Everit Kft.-t a német Catworkx, míg a felhőalapú call center szolgáltató Arenim Technologies-t a brit Vesta Software Group (Constellation), a vállalati szoftverekre specializálódott Revolution Software Kft.-t pedig a cseh Seyfor vásárolta fel. Mint látjuk, az egyes niche megoldásokat kínáló magyar cégek továbbra is népszerű célpontjai a fejlett országok stratégiai befektetőinek.
Ami a nemzetközi és a magyar tranzakciós piacon is feltűnő trend, a Constellation modell jelentős térnyerése. Ezek a pénzügyi befektetők tőzsdei vagy magántőkeháttérrel működő cégcsoportok, amik az „örökre tartom” stratégiájával építik szoftver cégekből portfóliójukat. A Constellation Group volt a modell „kitalálója”, de mára rengetek követője akadt, akik már szofisztikáltabban, néha már egy-egy területre fókuszálva vásárolják fel, a jellemzően SaaS cégeket (például Vesta Software, Volaris, Banyansoftware).
M&A tranzakciók mellett több jelentős tőkebevonás is történt az elmúlt egy év során. A saját szoftverfejlesztők listán előkelő helyet elfoglaló SEON Technologies Series C tőkeemelés keretében több, mint 80 millió dollár befektetésben részesült. Az AI alapú nagyvállalati szoftverek modernizációját segítő Kodesage 2,3 millió dollárt vont be, míg a DataPao stratégiai befektetőket szerzett.
A példák jól érzékeltetik az AI-trend egyre erősebb jelenlétét a kockázati tőkebefektetésekben, még ha a hazai ökoszisztéma egyelőre szűkebb kínálatot is mutat. A The Recursive adatai szerint Magyarország utolsó előtti a régióban az AI vezérelt befektetések számát tekintve.
A Heal Partners félévente frissülő tranzakciós jelentésében részletesen mutattuk be az európai és közép-kelet-európai IT tranzakciós piacot meghatározó trendeket és adatokat. Cégértékelési és tranzakciós piaci trendekért látogassanak ide kattintva, félévente frissülő európai piaci riportunk legutóbbi kiadására.
Konklúzió
A hazai IT piac továbbra is az általános gazdasági aktivitást meghaladó teljesítménnyel növekszik, és bizonyította, hogy stabil alapokon áll, még ha a növekedési ütem visszafogottabb is lett.
Az IT tanácsadás és egyedi szoftverfejlesztés ma már kevésbé a robbanásszerű bővülésről, sokkal inkább a fenntartható növekedésről és a hatékonyság javításáról szól. A következő évek fő mozgatórugói a fokozódó felhő migráció és digitalizációs átállás lehet, valamint a nagyvállalati szegmens után a középvállalati szegmens kiaknázása.
A saját szoftverfejlesztéssel foglalkozó vállalatok esetében mindenképp foglalkozni kell az AI megjelenésével. Azonban, érdemes lesz követni, hogy a számos AI-alapú szoftvercég, mind hazai és nemzetközi, képes lesz-e beváltani a mostani növekedési elvárásokat és hosszabb távon profitábilis, stabil működést kialakítani. A tőke és a befektetői figyelem továbbra is az innovatív, exportképes szereplőkre irányul, de a hangsúly egyre inkább a megtérülésen van.