Legújabb Mars-hasábunkban újra jelentkezünk a korábbról már megszokott éveleji előrejelzésünkkel a tranzakciós piac várható trendjeivel kapcsolatban. Ahogy lassan a Covid járvány harmadik évébe lépünk, maga a pandémia egyre kisebb hatással van az életünkre és a tranzakciós piacra is. 2022-ben már mi sem várjuk, hogy bekerül a tranzakciós piac legfontosabb befolyásoló tényezői közé. Az új központi téma, aminek alakulását idén figyelni érdemes, az infláció és a tőle nem függetlenül alakuló kamatlábak. Várakozásaink szerint ezek a tényezők lesznek, amik a tranzakciós piac idei alakulását a legjobban befolyásolhatják.
Az emelkedő kamatszintek mindenképpen lassulást okozhatnak a tranzakciós piacon, de ami ennél is érdekesebb, hogy a hazai M&A piac különböző szegmenseiben markánsan eltérhetnek egymástól a várható trendek. A belföldi piacon (magyar eladók, magyar vevők) az év második felében határozottabb lassulásra számítunk, míg a határokon átívelő (cross border) tranzakciók esetén idén még csak minimális változást várunk a dinamikákban. Nézzünk is a részleteket, mi okozhatja a különböző szegmensek eltérő viselkedését.
Tények
- Az EKB tisztviselője szerint még idén jöhet a kamatemelés Európában (Portfolio)
- Jövőre 4,7-5,1%-os éves átlagos inflációra számít Matolcsy. (Portfolio)
- Alapkamat emelés (Forbes)
Magyar makroökonómiai környezet
A hazai M&A piacra ható tényezők közül az egyik legnagyobb és legfontosabb erő a gazdasági növekedés alakulása. Az európai szinten is erős magyar növekedési teljesítmény mindenképpen pozitív hajtóerő a tranzakciók számára. A gazdasági növekedésről szóló jó hírek mellet ugyanakkor nem szabad megfeledkezni az erősödő inflációs nyomásról sem. Bár korábban még decemberi tetőzést jósoltak a piaci szereplők, az év elején újabb csúcsokra ugrott a pénzromlás üteme. Ez azt jelenti, hogy a kamatok további emelkedésére kell számítani, ami a teljes 2022-es évben jelentősen meg fogja emelni a finanszírozási költségeket. Ez a forint alapú bankhitelekből finanszírozott tranzakciók számára mindenképpen rossz hír. A kamatok mellett a költségvetési hiány és az állam eladósodottságának mértéke sem fest kedvező jövőképet, amit csak tovább árnyal az Európai Uniós források bizonytalansága. Várakozásaink szerint ezen tényezők miatt az év második felétől az állam a költségvetési kiadások jelentős visszafogására kényszerülhet. Ezek a tényezők is közvetlen hatást fejthetnek ki a tranzakciós piacra, mivel Magyarországon a kisebb és közepes tranzakcióknál nagy jelentősége van az állam által nyújtott vagy refinanszírozott forrásoknak. Ezek szűkülése a tranzakciós keresletet is csökkentheti. Utolsó fontos tényezőként megemlítendő a belpolitika. Úgy véljük, hogy a tavaszi választások elsősorban nem is az eredmény miatt érdekesek a tranzakciós piac 2022-es kilátásai szempontjából, hanem azért, mert az esetleges költségvetési visszarendeződés a választások miatt csak a második félévben várható. Összefoglalva, a makrokörnyezet alakulásának eredményeképpen jelentősen megdrágul a tranzakciók banki finanszírozása és várhatóan az állam által nyújtott tranzakciós aktivitást ösztönző finanszírozási csatornák is szűkülni fognak legkésőbb az év második felében (Hiventures, SZTA, Kötvényprogram és NHP+, utóbbi kettő már leállításra is került). Ezek alapján egy tranzakciós szempontból komorabb 2022-es évet vizionálunk, stagnálás közeli első és lassuló második félévvel. A forint kamatok és az állami források elsősorban a kisebb és közepes tranzakciókra lehetnek negatív hatással, ahol a magyar vásárlók dominálnak és ezen finanszírozási források fontos szerepet játszanak.
Európai makroökonómiai környezet
Európa kilábalása a Covid okozta 2020-as visszaesésből mérsékelt ütemű, talán még a várakozásoknál is lassabb, és ebben kiemelt szerep jut a déli államoknak, akik különösen nehezen vették ezt az akadályt. A kilábalást gyorsítandó, EKB által bőkezűen mért gazdaságélénkítő stimulusok valószínűleg továbbra sem apadnak el gyorsan 2022 folyamán, még akkor sem, ha a magas infláció itt is okozhat némi negatív meglepetést (ma már a likviditásszűkítés első félévi elkezdésével és akár a kamatemelési ciklus évvégi kezdésével is kalkulálnak egyes elemzők). Ebből következően a tőkéhez jutás csak kis mértékben nehezedhet idén az eurózónában. Így, az eddig aktív nyugat-európai szereplők (elsősorban magántőke és tőzsdei cégek, akiknek a legközvetlenebb hozzáférésük van a tőkepiacokhoz) továbbra is aktívak maradnak. Ez a tranzakciós piac nemzetközi részét fogja viszonylag előnyösen érinteni, így fennmaradhat a nemzetközileg is releváns magyar cégek (elsősorban technológia) iránti erős kereslet és magas cégértékeltségi szintek.
Iparági trendek
- Magánegészségügy
Az iparág tovább nőhet az állami rendszer csökkenő teljesítménye miatt, bár a növekedés vélhetően már mérséklődni fog 2022-ben. Ettől függetlenül a konszolidációs folyamat fenn fog maradni, és a vidéki célpontok továbbra is kiemelt szerepet fognak ebben kapni.
- Technologia
Az eddig elmondottak fényében továbbra is erős kereslet várható olyan érettebb technológiai cégek iránt, akik terméke az európai vagy globális piacon is versenyképes.
2021-ben és 2022 elején több említésre méltó tranzakció is volt a technológia szektorban, ahol nemzetközileg is aktív magyar cégek kerültek felvásárlásra külföldi befektetők által. Nem csak a volumen, de a tranzakciós érték is átlag feletti volt, több esetben láthattunk 10+ Mrd forintos megállapodásokat, mint például a Starchema, WebEye vagy a Bitrise kapcsán (sok esetben nem voltak nyilvánosak a tranzakciók részletei). Szerencsésnek érezzük magunkat, hogy mi is hozzájárulhattunk a piac aktivitásához, hisz tanácsadóként támogathattuk az iData és a Nexogen tulajdonosait cégértékesítési folyamataikban.
- Logisztika
Az E-commerce boom folytatódik: 2022-ben is várhatóan a fulfilment és a last mile lesz a középpontban a nemzetközi és a magyar piacokon is. Ugyanakkor belföldön az ilyen célpontok száma már szűkös, ezért néhány tranzakció mellett sok zöldmezős fejlesztésre is számítunk ezen szegmensben. A logisztika többi részén normalizálódás várható, mérsékelten változó volumenek és a nagyobb szereplők fokozatosan javuló profitabilitása mellett. Itt is visszafogott tranzakciós aktivitásra számítunk az idei évben.
- Fogyasztói szegmensek
Az infláció miatt jelentős bevétel növekedésre lehet számítani, de a növekvő keresleti korlátok miatt ez nem fog kicsapódni a profitabilitásban. Visszafogott tranzakciós aktivitás várható, ha a belföldi cégvásárlási kedv általában is csökkenni fog az év folyamán, hiszen az FMCG szektorban működő magyar cégek esetén a potenciális érdeklődők is gyakran magyarok.
Összefoglaló
A tranzakciós piacon a nemzetközi szintéren is megjelenő technológiai cégekre és a nagyobb, erős cash-flow-val rendelkező, és így a magántőke (private equity) szempontjából kiemelt érdeklődésnek örvendő célpontokra lesz érdemes odafigyelni 2022-ben. A kisebb és közepes cégek esetén az év második felében fokozatosan csökkenő keresletre számítunk, így azon cégtulajdonosoknak, akik cégeladásban gondolkodnak, érdemes megfontolni eladási terveik felgyorsítását.
Karli Péter
Ügyvezető