Mars-hasáb

Ünnepi őrület: „Legyen meg az év végére!”

Tavalyhoz hasonlóan idén is az ünnepeket állítjuk cikksorozatunk évzáró részének középpontjába. Magánéletben, üzleti életben egyaránt gyakran hallani: „Karácsonyig intézzük el, legyen meg az év végére!” Mi az oka a 4. negyedéves extra hajtásnak? Megtérül a befektetett extra energia, stressz?

Tények

  1. Érdekes interjú jelent meg az Origón a minap: Hogyan kerüljük el a stresszt karácsonykor? Vági Barbara beszélgetése Molnár Károllyal, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnökével (http://www.origo.hu/itthon/20161215-karacsonykor-hogyan-keruljuk-el-a-stresszt.html).

  2. Néhány informatív cikk és elemzés a vállalati szféra szezonalitásáról.

    1. Általános fogyasztás: a Budapest Bank megbízásából készült GFK kutatás a karácsonyi ajándékozási költéseket vizsgálta: mennyit költünk, hány emberre és hogyan (online versus offline)? (Forrás: Gfk kutatás a Budapest Bank megbízásából, 2016.11.19.)
    2. Logisztika: A KSH oldalán  elérhetőek a 2016 3. negyedéves belföldi áruszállítás adatai.
    3. Média (reklámköltések): A Nielsen publikálta a 2016. novemberi hazai televíziós nézettségi és listaáras televíziós reklámköltés-statisztikákat.
    4. Egészségügy: Az NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, korábban OEP, Országos Egészségbiztosítási Pénztár) havi jelentéseiben közzéteszi a fekvőbeteg ellátás igénybevételével kapcsolatos statisztikai adatokat.

Olvasva fenti cikkeket, véleményeket és adatokat kifejezetten szembetűnő (és nem meglepő), hogy a magánember ünnepekkel kapcsolatos reakciói bizony komoly hatással vannak a vállalatok 4. negyedéves működésére is. Természetesen a cégtulajdonos vagy cégvezető egész évben a vállalat ügyeivel él, ugyanakkor 20 éves tanácsadói és cégvezetői tapasztalataink alapján úgy látjuk, hogy van valami, már-már irracionális felfokozottság az október-december időszakban. Molnár Károly pszichiáter gondolatai mentén összeszedtünk néhány érdekes összefüggést a magánéletbeli és vállalati „szezonalitás-reakciókról”.

I. Nézzük a jó oldalát!

A szakember egyik kiemelt alapgondolata, amivel a cikk is kezdődik: nagyon fontos észrevenni, hogy az ünnep sok szempontból és alapvetően is az örömről szól. Egyrészt lehet rá számítani, hiszen minden évben van és várjuk; struktúrát ad és azt a tudatot, hogy minden évközi nehézség ellenére is eljön az a néhány nap, amikor leengedhetünk, nem beszélve az egyéb pozitív aspektusokról, úgymint a terített asztal, finom ételek, szép és békés esték, családi együttlét, a legnagyobb egyházi ünnep. Bár a cikknek éppen az ünnepekkel kapcsolatos magánéleti stresszhelyzetek a témája, a stressz oldása ott kezdődik, hogy perspektívába helyezzük az ünnepet magát: nem véletlenül hívjuk ünnepnek! 

És mi a helyzet cégekkel?  A 4. negyedév minden stressze mellett ne feledjük: forgalmi, pénzügyi, csapatkohéziós, probléma-megoldási szempontból is ez az időszak rendkívüli mértékben járul hozzá egy vállalat egész éves teljesítményéhez. A munkatársak az átlagosnál több időt töltenek együtt (főleg nyárhoz képest), komplexebb és több együttműködést igénylő kihívást kell kezelniük, ami összességében pozitív hatással bír egy vállalat szervezeti együttműködési képességére. Mindemellett persze ne feledjük a felfokozott üzletmenet eredményeként jelentkező pozitív pénzügyi hatásokat sem:

  1. A GFK szerint a tavalyinál több mint 12%-kal többet költenek a magyarok ajándékokra, átlagosan hat hozzátartozójukat-ismerősüket lepik meg, összesen 57 ezer forintot költve. A netes vásárlás aránya a 2015-ös 52%-ról 64%-ra emelkedett.
  2. KSH oldalán  elérhetőek a 2016 3. negyedéves belföldi áruszállítási adatok, amely szerint a harmadik negyedéves számok ismét felülmúlták az év első felét.
  3. Nielsen publikálta a 2016. novemberi hazai televíziós nézettségi és listaáras televíziós reklámköltési statisztikákat. Ezek szerint a listaáras televíziós reklámköltés közel 185 milliárd forintot tett ki novemberben (a januári 36 milliárd forinttal szemben), amely a 2016 január-novemberi időszak 15,9%-ka.
  4. Az NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, korábban OEP, Országos Egészségbiztosítási Pénztár) havi jelentéseiben közzéteszi a fekvőbeteg ellátás igénybevételével kapcsolatos statisztikai adatokat, mely szerint az őszi hónapok az év egyik kiemelt szolgáltatás-keresleti időszaka, a szeptember és október hónapokban a HBCS esetszámok (Homogén Betegség Csoportok, a közfinanszírozott fekvőbeteg ellátás finanszírozásának alapját képező esetszám) évek óta következetesen 175-180 ezer felett voltak. Magán-egészségügyi szolgáltatók havi adatait elemezve az elmúlt években szintén megállapítható, hogy a 4. negyedévben igenis jelentős mértékben behozható bármely esetleges elmaradás az éves tervszámokhoz képest!

A magánéletbeli példából okulva az üzletre is igaz, hogy a 4. negyedéves „rohanás” is jobban kezelhető, ha közben szem előtt tartjuk az extra erőfeszítések pozitív oldalát, amik az üzletben is léteznek.

II. Engedjük el amit lehet!

A pszihiáter-szakember másik fontos alapgondolata: a feszültség oldható, megszüntethető, ha képesek vagyunk a célokat, elvárásokat (leginkább a saját magunkét) reálisan kitűzni. Röviden: engedjük el! „Ha eltörik a csúcsdísz, akkor eltörik. Ha odaég a pulyka, akkor odaég. Mi történhet? Semmi.” Nagyon fontos gondolatok ezek, mert éppen a lényeg, a meghittség veszik el a folyamatos tökéletességre való törekvés közben és paradox módon az ünnepi nap közepén elkezdjük várni a nap végét, holott erre a napra vártunk egész évben.

És mi a helyzet cégekkel?  Láttuk, hogy pénzügyi és egyéb szempontokból is mennyire fontos a 4. negyedév; lehetetlen róla lemondani, hiszen az egész éves cégteljesítmény láthatja kárát. Ugyanakkor meggyőződésünk és tapasztalatunk (saját cégbeli is!), hogy amikor januárban besétálunk az irodába, azt látjuk, hogy legnagyobb meglepetésünkre a legtöbb elvégzendő teendő megvár. „Ha januárra csúszik egy szerződés, akkor januárra csúszott. Ha lejárt egy fizetési határidő (vevői vagy szállítói), akkor lejárt. Mi történhet? Semmi.”  Még a számviteli törvény is segít: van olyan, hogy mérlegkészítés napja!

III. Tervezés a kulcs!

Nagyon érdekes az Origó-cikkben megfogalmazott legfontosabb szakértői tanács az ünnepekkel kapcsolatos stressz oldására: a túltervezés, „túltolás” legjobb ellenszere éppen az, ha megtervezzük a családi ünnepet! Vegyük tervbe a teendőket időben és elemezzük: tényleg mind úgy kell, hogy történjen, ahogy az a „Nagy Könyvben” meg van írva? És mindeközben tudatosan tervezzük meg azt is, hogy az együtt készülés öröme a lényeg és nem a végeredmény. Nem véletlen, hogy egyre több család választja, hogy december 24-ét nem is otthon tölti, ezzel is segítve, hogy kiszakadjanak az elvárások csapdájából. A szakember szerint azonban nem kell feltétlenül ennyire szélsőséges eszköz: éppen elég, ha néhány órára felhagyunk az otthoni teendőkkel és az otthonunkon kívüli programmal oldjuk azt.

És mi a helyzet cégekkel?  Nem is kérdés: ha a 4. negyedév üzletileg-pénzügyileg ennyire fontos, ugyanakkor szintén kritikus, hogy ezen feszített időszakban priorizáljuk a feladatokat és engedjük el azt, amit lehet, akkor a 4. negyedév tudatos tervezése elengedhetetlen ahhoz, hogy egy cég és annak munkatársai minden szempontból pozitívan zárják az évet. Saját tapasztalataink alapján nem kell feltétlenül ennek a tervezésnek már januárban elkezdődnie, de a nyári „uborkaszezon” megkezdését megelőzően, nagyságrendileg május magasságában érdemes heti szinten arról is beszélgetni, hogy milyen feladatok halmozódnak majd fel szeptemberre és hogy ezekből mi mindent lehetne a nyári nyugalmasabb szezonban előre elvégezni.

Konklúzió – Van elég stressz, legalább a jó dolgoknak örülj!

Kifejezetten üdítő időnként a száraz gazdasági adatok mellett az emberi tényezőkről és motivációkról olvasni. Végül is ne lepődjünk meg az összefüggéseken: a számok nem hazudnak és a számok nem önállóak, mi magunk teremtjük őket!

Az összegyűjtött piaci és vállalati adatok alapján az állapítható meg, hogy nemcsak a kutatásokban megkérdezett és a környezetünkben élő emberek, hanem a kiemelt iparágaink szereplői is jellemzően megfáradtan esnek be a karácsonyfa alá. A (i) logisztikai cégek a 3-4. negyedévben vannak csúcsra járatva, (ii) a hirdetési piac az év végéhez közeledtével produkálja a legnagyobb költéseket, illetve (iii) az egészségügyi ellátások iránti igény a nyári visszaesést követően őszre újra felpörög és a negyedik negyedévben a volumenek a magán szereplőknél a normatívát kapókhoz képest kevésbé csökkennek.

Akkor tehát: stresszre fel? Inkább örüljünk! 2017-ben megpróbáljuk mi is még jobban csinálni!

Jászkuti Bertalan
Karli Péter

Ügyvezetők

A Heal Partners-ről: A Heal Partners egy független tranzakciós tanácsadó cég, melyet 2009-ben a közép-kelet európai középméretű cégek tőkeellátottságának elősegítésére hoztunk létre. Ügyfeleink elsősorban magántulajdonban lévő vállalatok, magánbefektetők, kockázati tőkealapok. Elkötelezettek vagyunk a minőség iránt, melyet a közel 20 éves befektetési banki és professzionális tanácsadási munkáink közben sajátítottunk el. Fókuszunk: Három kiemelt iparágban (i., Egészségügy/Gyógyszeripar, ii., Telekommunikáció/Média /Technológia, iii., Logisztika /Disztribúció tranzakciós tanácsadási szolgáltatások (cégértékesítés, tőkebevonás, vállalat-felvásárlás, külső finanszírozás bevonása), tranzakciós felkészítés, üzletértékelés, illetve pénzügyi modellezés. Hátterünk: Vezető munkatársaink az elmúlt közel 20 évben a közép-kelet-európai régió piacvezető befektetési bankjainál és vállalati-pénzügyi tanácsadó cégeinél szereztek tapasztalatokat számos nemzetközi projektben. Tagjai vagyunk a Globalscope nemzetközi hálózatának, ami egy pénzügyi tanácsadókat tömörítő nemzetközi hálózat és az országhatárokat átívelő tranzakciók során nyújtott tanácsadásra fókuszál.

    Iratkozz fel hírlevelünkre






    Kiadványaink

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Foxpost

    Örömmel jelentjük be, hogy újabb sikeres tranzakció zárásán vagyunk túl. Minden szükséges feltétel, többek között szabályozói jóváhagyások, teljesülése után lezárásra került a Foxpost tulajdonrészének értékesítéséről szóló megállapodás. A CVC Capital Partners és az EMMA Capital, a Packeta tulajdonosai, 100%-os tulajdonrészt szereztek a Foxpost Zrt-ben. A Heal Partners csapata az eladókat segítette a folyamat során pénzügyi &hellip; <a href="https://healce.com/hirek/elado-oldali-tanacsadas-foxpost/">Continued</a>

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2024 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy lépést hátra, kettőt előre – A magyar magánegészségügy a 2023-as számok tükrében

    Folytatva sorozatunkat, magánegészségügyi áttekintőnk idei kiadásában is igyekszünk átfogó képet adni a szegmens aktuális helyzetéről. Riportunk továbbra is a szektor legnagyobb szereplőinek teljesítményén alapul, ugyanakkor frissítjük piacméretre vonatkozó becslésünket is.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2023

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás –VitaPlus

    Eladó oldali tranzakciós tanácsadói szolgáltatásokkal támogattuk a VitaPlus tulajdonosait, a csoport Ceres Pharmának történő értékesítése során.

    További részletek

    Mars-hasáb

    IT szolgáltatások: Magasan szárnyal a felhős technológia

    Az IT szektor sajátossága, hogy időről-időre bizonyos technológiák és trendek képesek felülteljesíteni a piacot és az átlagnál nagyobb ütemben nőni. Az elmúlt évek egyik ilyen nagy globális trendje a felhő (Cloud) alapú szolgáltatások elterjedése volt, de a most „induló” új trend, a mesterséges intelligencia (AI) is hasonló utat járhat be. Ezeket a megatrendeket legtöbb helyen a nagy globális szereplők szemszögéből szokták bemutatni, mi viszont kíváncsiak voltunk arra, hogy hogyan tükröződik ez a trend a magyar piacon.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy lépéssel a vihar előtt

    Idén is jelentkezünk évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünk legfrissebb verziójával, amelyben a korábbiakhoz hasonlóan igyekszünk bemutatni az iparág történéseit, elemezzük az elmúlt üzleti év makro és mikro szintű statisztikáit, illetve rávilágítunk az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2023 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Baljós árnyak – A magyar magánegészségügy a 2022-es számok tükrében

    Olvassa el aktuális vélemény-rovatunkat és tudja meg mi látszik a múltbeli számokból és merre tart a magánegészségügy a következő időszakban.

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Pharmatan

    Legfrissebb sikeresen zárt tranzakciónk során a Heal Partners csapata pénzügyi tanácsadóként segítette a Pharmatan csoport tulajdonosait a társaság Pharmaroad Csoport részére történő értesítése kapcsán.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Amikor a vállaltfinanszírozás újra kihívássá válik – Mit tehetünk a magas kamatok világában?

    Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan hatnak a magas kamatok a hitelpiacra, beleértve a vállalatok forrásbevonási lehetőségeit.

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Pentolt

    Eladó oldali tanácsadóként támogattuk a Pentolt tulajdonosait, a társaság többségi tulajdonrészének értékesítése során, a Dome Csoport részére.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2022

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Nelson Csoport

    Eladó oldali tanácsadóként támogattuk a Nelson Csoport tulajdonosait, társaság flottakezelési üzletágának értékesítése során.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Hátszél helyett oldalszél – a tranzakciós piac várható trendjei 2023-ban

    Cikkünkben a tranzakciós piac várható trendjeit vizsgáljuk.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Cégeladások a magyar technológiai szektorban: Egyedi receptek jól ismert hozzávalókból

    Cikkünkben az elmúlt 1,5 év magyar technológiai felvásárlásait vizsgáltuk és próbáltuk megtalálni a sikeres kiszállások főbb összetevőit.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Szaporodó kihívások – Folytatódik a hullámvasút a logisztikai piacon

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Hírek

    Healthcare Business International interjú

    Olvassa el Karli Péterrel készült interjút a hazai magánegészségügyről. Pétert a Londoni Healthcare Business International kérdezte a magyar magánegészségügy várható trendjeiről és az ezeket kiváltó okokról.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2022 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Robbanásszerű növekedés – A magyar magánegészségügy a 2021-es számok tükrében

    Évértékelő cikkünkben a magánegészségügyi trendeket vizsgáljuk a piaci szereplők 2021-es beszámolói alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    „Long COVID” a logisztikai piacon

    Cikkünkben a tengeri szállítmányozó cégeket vesszük górcső alá, és megvizsgáljuk, hogy az elmúlt évek rekord nyereségeit mibe fektetik a top vállalatok

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Nexogen

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük a Nexogen Kft. tulajdonosait, a társaság Transporeon-nak történő értékesítése során.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2021

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    laptop computer on glass-top table

    Mars-hasáb

    Eltérő pályákon focizunk – a tranzakciós piac várható trendjei 2022-re

    Cikkünkben a tranzakciós piac várható trendjeit vizsgáljuk.

    További részletek

    person sitting while using laptop computer and green stethoscope near

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Da Vinci Magánklinika

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük a Da Vinci Magánklinika tulajdonosait társaságuk értékesítésében az Első Magéngészségügyi Hálózat részére.

    További részletek

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – Duna House Csoport

    Tranzakciós tanácsadói szolgáltatásokkal támogattuk a Duna House Csoportot.

    További részletek

    man carrying girl

    Mars-hasáb

    Mit viszünk idén magunkkal a karácsonyfa alá?

    Cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    white medical equipment

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – többségi részesedés megszerzése a MedRes Kft-ben

    Átvilágítási és pénzügyi tanácsadási szolgáltatásokkal támogattunk egy amerikai magánbefektető csoportot a MedRes Kft többségi részesedésének megvásárlása során.

    További részletek

    Hírek

    Magánegészségügyi cikkünk a nyomtatott sajtóban

    A HVG szemlézte a szeptember 2-ai print számában egészségügyi Mars-hasáb cikkünket

    További részletek

    Mars-hasáb

    A nagyok a viharban is helytállnak – A magyar logisztikai piac 2020-as éve

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra

    További részletek

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – jelentős részesedés megszerzése a Life Egészségcentrumban

    Vevő oldali tanácsadóként segítettük a Doktor24 Csoport és az Union Biztosító közös vállalatát, a Life Egészségcentrum többségi részesedésének megvásárlása során

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – iData

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük az iData Kft. tulajdonosait társaságuk 100%-ának a Norbit ASA felé történő értékesítése során

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2021 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Ami nem tesz tönkre, az megerősít – A magyar magánegészségügy a 2020-as számok tükrében

    Évértékelő cikkünkben a magánegészségügyi trendeket vizsgáljuk a piaci szereplők 2020-as beszámolóik alapján

    További részletek

    green and black computer motherboard

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – jelentős részesedés megszerzése a Cobra Controlban

    Vevő oldali tanácsadóként segítettünk egy Magánbefektető csoportot jelentős részesedés megszerzése során a Cobra Controlban

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2020

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    2019-2020 a csomaglogisztika évei

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Az utolsó békeév – magyar magánegészségügy a 2019-es számok fényében

    Cikkünkben a pandémia előtti utolsó békeév, a 2019-es év magánegészségügyi trendjeit elemezzük a piaci szereplők pénzügyi beszámolói alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    Elérhető finanszírozási csatornák gazdasági visszaesés idején

    Cikkünkben összegyűjtjük az elérhető finanszírozási lehetőségeket, melyeket a hazai cégtulajdonosok számba vehetnek a COVID-19 hatására kibontakozó gazdasági visszaesés idején

    További részletek

    Mars-hasáb

    #maradjotthon #vigyázzmagadra – Mikor kerül le a lélegeztetőgépről az M&A piac?

    Kulcs iparágaink várható tranzakciós aktivitása a járvány és a gazdasági visszaesés tükrében

    További részletek

    Mars-hasáb

    A tranzakciós piac nem lassít, mert a hazai befektetők egyre aktívabbak

    Cikkünkben a 2020-ban várható tranzakciós aktivitásról értekezünk, különös tekintettel a magánegészségügy, a logisztika, a technológia és a fogyasztási cikkek gyártóira koncentrálva

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy cégépítés és eladás rejtelmei

    Rendhagyó formában jelenik meg 2019 utolsó Mars hasábja. Az alábbiakban interjút olvashatnak Györkő Zoltánnal, a Balabit egyik társ-alapítójával és volt ügyvezető igazgatójával. Interjút eddig még nem készítettünk ezen keretek között, de most jó okunk van rá.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Folytatódik a logisztikai akadályfutás – közös kihívások, eltérő válaszok

    Jelen cikkünkben a makro kép vizsgálata mellett kiemelten foglalkozunk a jelentősebb hazai szereplők teljesítményének elemzésével, azt kutatjuk, hogy milyen stratégia vezethet a túléléshez, fejlődéshez

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    ”Hát itt meg mi történik?” Magyar magánegészségügyi anzix a 2018-as számok és jelenlegi mozgások fényében.

    Magánegészségügyi trendek és az ezekre adott egyedi válaszok a piaci szereplőktől

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Új év, új trendek? 2019-es várakozásaink

    Hagyományt szeretnénk teremteni azzal, hogy az évre vonatkozó várakozásainkat egy rövid írásban osztjuk meg. Maradnánk a kaptafánál, ezért alapvetően a tranzakciós piac és főbb iparágaink (Technológia, Egészségügy, Logisztika) 2019-re várható trendjeiről fogunk szólni

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Okos-buszjegy, mint vonzó vállalkozás? Az angol Ticketer tranzakció hátteréről, avagy a tömegközlekedés forradalma!

    Ezúttal egy külföldi sikersztoriról írunk, amely ugyanakkor akár a hazai tömegközlekedés további korszerűsítéséhez is adhat friss gondolatokat!

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Régi szereplők, új szereposztás

    A Vodafone felvásárolja a német, a magyar, a cseh és a román piacon működő UPC cégeket. E tranzakció kapcsán elemezzük a távközlési piaci trendeket

    További részletek

    Mars-hasáb

    Magán egészségügyi szolgáltatók 2017 éves teljesítménye – Organikus növekedés vagy piaci konszolidáció

    Rendhagyó cikkünkben elemezzük a magyar magánegészségügyi piacot a 2017-es beszámolók alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Egészségügy digitalizációja: Microsoft vagy Apple model?

    2018 áprilisi cikkünkben definiáljuk az egészségügy digitalizációs folyamatát, majd kitekintést teszünk nemzetközi trendekre és a piaci szereplők aktivitásra

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Pénzem a bankban vagy út közben? Fizetési megoldások a banki világon túl

    Két hazai tranzakció (Barion tőkeemelés és Cellum részesedés szerzés) apropóján néztük meg, hogy mi is ez a Fintech iparág, mik a fő trendek és kíváncsiak voltunk arra is, hogy mik az aktuális értékeltségi szintek

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Legjobb recept csak Neked!

    A karácsonyi cikkünk évek óta rendhagyó, idén sem lesz másképp. 2017 során többek között a NOSALTY receptoldal tulajdonosait segítettük a portál Centrál Média csoportnak történő értékesítése során. A szoros együttműködés és a karácsonyi hangulat ihlette decemberi cikkünket

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Húzd meg, ereszd meg! – Technológiai, szabályozási és piaci hullámok a távközlésben

    Újra élénkülő tranzakciós aktivitást látunk a hazai telekommunikációs piacon

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Logisztikai futóverseny – Síkfutás vagy gátfutás?

    A 2017 augusztusi Mars-hasábban a logisztikai szegmens aktuális kihívásait tekintjük át, mikro és makro szinten is

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Magán egészségügyi vállalatok 2016: ismét kétszámjegyű növekedés itthon, de mi van a szomszédban?

    Újabb üzleti év zárult, a számok nyilvánosak: a hazai kiemelt magán egészségügyi szolgáltatók tovább növekedtek a 2016-os üzleti évben

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Dráguló pénz = Olcsóbb vállalatok?

    Történelmi mélyponton a finanszírozási környezet. Meddig tart ez az édeni állapot? A 2017. áprilisi Mars-hasábban áttekintjük a mostanában irányt változtató gazdasági folyamatokat és azoknak a cégértékelésre gyakorolt hatását

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Sharing economy – Szakosodás a köbön?

    2017. februári cikkünkben a sharing economy modellt elemezzük és kérdezzük magunk is: mi jöhet még? Vége a klasszikus vállalati modellnek?

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Engedd el és nagy leszel!

    2016 októberi cikkünkben fényt derítünk a magántőke befektetések és kockázati tőke közötti alapvető különbségekre, és elemezzük az elmúlt év három legkiemelkedőbb magántőke befektetési eseményéin keresztül (Diatron, Scitec, Waberer), hogy mit is kaptak az alapító tulajdonosok a befektetőktől

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Versenyben maradni

    Az augusztus havi Mars-hasábban kicsit mélyebbre ásunk abban, hogy hogyan érinti a magyar tulajdonosú KKV-kat a strukturális munkanélküliség, a kivándorlás és a munkaerőpiacra való nehéz visszatérés hármasa

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Magas hozzáadott érték – Alacsony bérek: Mi az?

    2016. júniusi cikkünkben áttekintjük, hogy miként nyújt megoldást a magánszektor a magyar egészségügyi rendszer problémáira

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Online-világ: Általános „inter-pláza” avagy szakosodott felületek?

    2016 májusi cikkünkben megvizsgáljuk az ország egyik legdinamikusabban növekvő szegmensének - digitális reklámköltések – sikeres exitjeit

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Üstökösből planéták?

    Cikkünkben áttekintjük, hogy milyen fejlődési pályán járnak a pénzügyi válság legnehezebb időszakában a leggyorsabban fejlődő vállalkozások közé bekerült magyar cégek

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Cowboyok vagy aranyásók?

    A 2016. márciusi Mars-hasábban áttekintjük a 2008-at követő nagyobb tranzakciókat a kivonuló multi cégek és a felvásárlóik szempontjából

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    „Tech milliárdosból” diverzifikált befektetőket!

    Napjainkra kialakult egy olyan magyar vállalkozói réteg, amely a korábbi sikeresen felépített technológiai cégét értékesítette; fiatalok, lendületesek, tőkével rendelkeznek. Hogyan tovább?

    További részletek

    Mars-hasab

    Mars-hasáb

    Új év, új trendek?

    E havi írásunkban egyrészt visszatekintünk a 2015-ös évben írt cikkeinkre, és feltesszük a kérdést: mi várható az idén a néhány, általunk követett iparágban, illetve a tranzakciós piacon?

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Ha kapsz, visszaadsz!

    Az ünnepi hangulatban megvizsgáljuk a cikkünkben, hogy mely tényezők hogyan hatnak egy ország jótékonysági szintjére

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Online kereskedelem – Túl az érettségi vizsgán

    Cikkünkben a szallas.hu és az edigital.hu felvásárlásának példájából kiindulva körbejárjuk, hogy az internetes kereskedelem szereplői milyen stratégiai válaszokat adhatnak a piac növekedésével járó kihívásokra

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Amikor a hóhért akasztják

    Mi állhat két magyarországi tranzakciós tanácsadó cég összeolvadásának hátterében? Nézzünk a kulisszák mögé és vizsgáljuk meg a tanácsadó piacot!

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    A családban az erő

    Cikkónkben a Forbes magazin 2015. augusztusi számában megjelent 21 legnagyobb magyar családi vállalkozást, illetve a német „Mittelstand”-ot vetjük össze

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    A kis hal is megeheti a kishalat

    A belföldi logisztikai piac szerkezete gyökeresen át fog alakulni, a mai szétszabdalt szerkezetből egy koncentráltabb felé fog elmozdulni

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Olcsó pénz = drága vállalatok?

    Cikkünk áttekinti, hogy vajon a vevők szemében az olcsó pénz közvetlenül eredményezi-e vállalatok felértékelődését

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Iparági dinamikák: online piacterek versus magánegészségügyi szolgáltatások

    Cikkünk a magánegészségügyi szektor várható fejlődési pályáját elemzi a releváns párhuzamok segítségével: Kik válhatnak a várható konszolidációs folyamat éllovasaivá?

    További részletek