Így 2021 végén erősen azt érezzük, hogy az idei egy rendkívüli év volt, bár kicsit hátrébb lépve inkább az látható, hogy mostanában a rendkívüli évek időszakát éljük. Kevés dolgot lehet rutinból csinálni, még folyamatosabban kell kreativitásra, új megoldásokra törekedni, mint a 2020 előtti időszakban. Tranzakciós piaci szereplőként szerencsésnek érezhetjük magunkat. A piac gyorsan alkalmazkodott a távmunkához és a nyomasztó 2020-as tavasz után a piaci aktivitás nemcsak gyorsan visszatért, hanem 2021-ben új csúcsokra ért. Bár egy-két viharfelhő már feltünedezik a horizonton, azt tapasztaljuk, hogy a cégeladásokhoz továbbra is ideális a környezet és ez még egy ideig nem fog változni, vagy legalábbis apránként. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mit tudunk 2021-ben a Heal Partners és néhány ügyfelünk karácsonyfája alá tenni és reméljük, hogy közben tudunk szolgálni néhány érdekes és akár hasznos tanulsággal többi olvasónknak is.
Tények
1. Szeptember végén megjelent a Forbes legnagyobb hazai felvásárlásait listázó cikke (Forrás: Forbes)
2. Másfél hónappal később újabb jelentős hazai tranzakció került a listára – elkelt a Webeye flottakövető (Forrás: Forbes)
3. Erős növekedés, jelentős infláció várható Magyarországon (Forrás: Portfolio)
Makroökonómiai környezet
Jelentős változás az elmúlt évekhez képest, hogy Magyarországra is rárúgta az ajtót az infláció. A piacon lévő pénzbőségnek, mely részben az alacsony kamatok és a pandémia miatti pénzosztogatás következtében keletkezett a világban, meglett a következménye. Mindeközben a munkanélküliség rég nem látott szintekre süllyedt, a bérek növekedése pedig várhatóan erős marad a munkaerőhiány és a minimálbér 20%-os emelése közepette. Ami a hazai gazdasági növekedést illeti, az Európai Bizottság őszi előrejelzése szerint Magyarország az élmezőnyben lehet a GDP növekedést illetően, ami vélhetően a vártnál gyengébb harmadik negyedéves GDP adat fényében is igaz maradhat.
Fenti folyamatok a forint gyengülését és egy új kamatemelési ciklust hoztak magukkal. Elvileg mindkettő negatív hatással lehetne a tranzakciós aktivitásra, de ilyen hatás egyelőre nem történt és a közeljövőben nem is várható a következő okokból:
- A magyar monetáris politika eddig kétarcú volt, míg elkezdte a kamatemeléseket, a likviditásnövelő intézkedéseit csak nagyon lassan kezdte leépíteni, így az akvizíciókra rendelkezésre álló források nem szűkültek: (i) a belföldi befektetők a korábbiakhoz hasonló módon férnek hozzá hitelhez, még ha kicsit drágábban is és (ii) az államilag támogatott, akvizíciókhoz elérhető források (Hiventures, Széchenyi Tőkealap, MFB Invest, állami pénzekből indított tőkealapok) egyelőre nem szűkülnek.
- Az Európai Központi Bank még nem kezdte el a szigorítást, ezért a külföldi befektetők kereslete (elsősorban tőzsdei cégek és pénzügyi befektetők, vagy az ő portfólió cégeik) nem szűkült.
- A költséginfláció még nem hagyott érdemi nyomott legtöbb társaság eredményességén, jórészt azért, mert a cégek növekedése is kiemelkedő (eltekintve főleg a covid sújtotta ágazatoktól).
Összességében tehát gyülekeznek ugyan vészjósló felhők, de a tranzakciós piac aktivitása az idei évben töretlen.
Néhány érdekes trend a tranzakciós piacról 2021-ből
A makro környezet után nézzünk meg néhány érdekesebb területet a tranzakciós piacról.
A magán-egészségügy konszolidációja töretlenül zajlik
A hazai magánegészségügyet tekintve már a pandémia előtt is azt tapasztalhattuk, hogy jelentős a befektetői érdeklődés a szektor iránt. A COVID és a következtében feltornyosuló várólisták viszont még jobban a magánegészségügy felé terelték a betegeket, ezzel is ösztönözve a szereplőket a további fejlesztés és terjeszkedés irányába. Meglátásunk szerint a 2021-es év egyértelműen a konszolidációról szólt. Júliusi Mars-hasábunkban is említett vezető magánegészségügyi szereplők vidéki felvásárlásaitól (Doktor24, Triton, stb.) és zöldmezős beruházásaitól (Triton Szombathely, BEK Budapest) volt hangos a gazdasági média. Továbbra is arra számítunk, hogy a következő pár év a felvásárlásokról és a további beruházásokról fog szólni és a mezőny két részre fog szakadni, 4-5 vezető, vidéki hálózattal rendelkező szolgáltatóra, illetve kisebb specializált magánegészségügyi szolgáltatókra. Ebben a folyamatban véleményünk szerint egy esetlegesen romló makroökonómiai környezet is csak átmeneti lassulást hozhat az emelkedő finanszírozási költségek miatt, mert az iparág növekedése a gazdasági helyzettől függetlenül nagyon erős és a hitelfinanszírozás jelentősége most még viszonylag korlátozott.
A konszolidációs folyamatból mi is kivettük a részünk, vevő oldalon segítettük a Doktor24 Csoportot a székesfehérvári Life Egészségcentrum megvásárlásában és jelenleg is van aktív munkánk az iparágban.
Technológia – nemzetközi szereplők felvásárlásai
A technológiai iparág az elmúlt évek egyik nagy nyertese. A COVID miatti lezárások számtalan esetben mutattak rá a digitális technológiák szükségességére, ezzel erősítve a technológiai cégek értékeltségét is. Ráadásul a nemzetközi pénzbőség egyre agresszívebbé teszi azokat a nyugat-európai vagy észak-amerikai tőzsdei és private equity által tulajdonolt cégeket, akiknek kiemelten jó a hozzáférésük az „olcsó” pénzhez. Példaként említhető az iData felvásárlása a norvég tőzsdei Norbit által, vagy a szektortárs Webeye értékesítése az Eurowag-nak, amely egyszerre tőzsdei és private equity által tulajdonolt. Szintén ide sorolható a Tresorit eladása a Swiss Post számára vagy a Drops értékesítése a Kahoot-nak. A technológiai iparág pezsgését mutatja a hazai alapítású Codecool harmadik körös tőkebevonása is, melynek segítségével a programozóiskolájuk terjeszkedését tervezik a régióban.
A technológiai cégek felvásárlásai közül az iData értékesítésében működtünk közre 2021-ben és jelenleg is aktívan dolgozunk a technológiai szegmensben.
A csomaglogisztika éve
A hagyományos logisztikai szegmensekben korábbi cikkünkben sem vártunk nagy tranzakciós aktivitást, amit a 2021-es év történései, vagy is „nem történései” is megerősítenek.
Ezzel szemben a csomag- és raktárlogisztikában robbanás volt megfigyelhető, a lezárások miatti volumennövekedés egyértelmű nyertesei voltak ezen cégek. Kifejezetten a csomaglogisztika területén figyelhetünk meg a fokozott érdeklődést és élénk nemzetközi tranzakciós aktivitást és ebből néhány magyar tranzakció is származott. A Webshippy-ben jelentős tulajdonrészt szerzett a Trans-Sped, míg a magyar Shoprenterben 51%-os részesedést szerzett a lengyel webshopüzemeltető és logisztikai szolgáltatásokat nyújtó IdoSell. De a nagyobb kereskedők is nyitnak a csomaglogisztika felé (pl Alza és EMAG folyamatos csomagautomata telepítései), ami jelzi a szegmens fontosságát és a régióban történt mega deal (Allegro felvásárolja a Mall Csoportot) is érintheti a magyar e-kereskedelmi és csomaglogisztikai piacot.
Heal Partners 2021-ben
Mi is, mint valószínűleg mindenki más a tranzakciós tanácsadók közül, egy nagyon aktív, de különleges év vége felé járunk. A technológiának köszönhetően a lezárások semmilyen szempontból nem akadályozták munkáinkat. Mindenki megtanult Teams-en vagy Zoom-on tranzakciót csinálni, a vevők aktivitása pedig bőben ellátott minket feladattal.
Fentiek folyományaként lezártunk 3 tranzakciót és aláírásra került egy negyedik, aminek zárása 2022 elején várható. És ezeken túl az év vége még nagy hajrában zajlik, amit remélhetőleg néhány további bejelentés is követni fog. Különösen nagy öröm számunkra a lezárt vagy aláírt tranzakciók növekvő mérete, csak az említett 4 ügylet összértéke meghaladja a 20mrd Ft-ot. A tranzakciós híreinkről igyekeztünk minden csatornán folyamatosan kommunikálni, de emlékeztetőül alább mutatjuk a három idei lezárt tranzakciónkat.
De hogy mutassunk magunkról némi újdonságot, a 2021-es évet más, kicsit szokatlan szemüvegen keresztül is bemutatnánk. De reméljük, hogy amennyire szokatlan, annyira érdekes is lesz.
Az év vége közeledtével reméljük, mindenkinek lesz alkalma pihenni ezután a rendkívüli év után. És reménykedünk, hogy jövőre mindenkinek izgalmas, de kevésbé nyomasztó éve lesz. Még akkor is, ha már látszanak azok a tényezők (infláció, kamatemelés, gazdasági növekedés kiszámíthatatlansága, vírusvariánsok), ami miatt egy év múlva lehet, hogy újra egy rendkívüli év végén érezzük magunkat.
Karli Péter
Ügyvezető