Bevezetés
A korábbi évekhez hasonlóan ismét jelentkezünk a tranzakciós piac várható trendjeihez kapcsolódó előrejelzéseinkkel az új évre vonatkozóan.
Az elmúlt két év gazdasági lassulása jelentős nyomot hagyott a tranzakciós piacon is. A 2023-as és 2024-es években a tranzakciók száma érdemben csökkent, ami a gazdasági bizonytalanság és a magas kamatkörnyezet együtthatójának következménye. Azonban az egyes piaci szegmensek nem reagáltak egyformán ezekre a kihívásokra.
A kisebb, magánbefektetők által dominált piaci szegmens nagyobbat esett a gyengébb vállalati teljesítmények és a magas kamatlábak miatti finanszírozási nehézségekre válaszul. Ezzel szemben a nagyobb ügyletek szegmense jobban tartotta magát, mivel itt a magyar hitelpiac állapota kevésbé befolyásolja a nagy, jellemzően külföldi szereplők döntéseit. Természetesen árnyalja a képet Magyarország egyre romló nemzetközi megítélése, de a nagy méretű tranzakcióknál még többet nyomtak a latban a célpontok fundamentumai és a stratégiai megfontolások, amely szempontoknak számos hazai vállalat megfelelt és sikeres tranzakciót zárt.
A fentiek alapján érdemes megvizsgálni, hogy 2025-ben a tranzakciós aktivitás hogyan alakulhat a különböző piaci szegmensekben és hogy a piac mennyire áll készen egy visszapattanásra.
Tények
- Csak a szenvedés: friss adat érkezett a magyar iparról (portfolio.hu)
- Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül (g7.hu)
- Nincs megállás, tovább gyengül a forint (forbes.hu)
- Jöhet a következő vágás, így várja a forint (economx.hu)
Makro környezet
Az elmúlt 1-2 évben tapasztalt technikai recessziós időszak után a makrogazdasági szakértők és a gazdaságpolitikai döntéshozók 2025-ben a növekedési mutatók fokozatos javulására számítanak. A független szakértők által jelzett 2,5% körüli GDP növekedés arra elég lehet, hogy a várható reálbér emelkedést ellensúlyozza és általánosságban a vállalati profitcsökkenés tendenciáját megállítsa. Ha így lesz, az már enyhén javíthatja a vállalati tranzakciók általános makro környezetét. Mivel a beruházások látványos emelkedésére nem számítanak a szakértők, a GDP növekedés elsősorban a hazai fogyasztásból táplálkozhat. Vállalati perspektívából ez azt jelenti, hogy a fogyasztási javakhoz kötődő iparágak szerepelhetnek 2025-ben az átlagnál jobban és mi is inkább ezen a fronton számítunk némileg élénkülő M&A piaci aktivitásra.
Az infláció szempontjából vegyesek a kilátások. A 2022-es és 2023-as európai rekorder hazai éves átlagos infláció (24,5% majd 17,6%) után 2024-ben már 3,7%-ra mérséklődött az árszínvonal emelkedése. Bár a csökkenő trend várhatóan megszakad 2025-ben, az előrejelzések egyelőre nem számolnak drasztikus ugrással sem az inflációs folyamatokban.
Az elmúlt időszak negatív szalagcímei között a fokozatosan gyengülő forintárfolyam is gyakori szereplő volt. Ebből a szempontból kevésbé bizakodó a piac és a következőkben is további gyengülésre lehet számítani. A forintárfolyamra nehezülő nyomás egyik hatása a jegybank által magasan tartott kamatszint. Ez leginkább a belföldi szereplők finanszírozási döntéseit nehezíti meg. Ellenben az eurózónában nem számítunk további kamatemelkedésre, ami negatívan befolyásolhatná a külföldi stratégia befektetők vételi hajlandóságát.
Várható tranzakciós trendek
A fejlett piacokon tapasztalható várható stabilizálódás, vagy enyhe növekedés a nagyobb nemzetközi ügyletek szegmensének élénkülését hozhatja. Meglátásunk szerint a stratégiai befektetők fokozatosan visszatérhetnek a tranzakciós piacra, miközben a pénzügyi tulajdonosi háttérrel rendelkező cégek továbbra is aktív szereplők maradhatnak. A közvetlen Private Equity befektetések mértéke viszont továbbra is alacsony szinten maradhat Magyarországon. Arra számítunk, hogy az alapok inkább a régió más országaiban keresnek lehetőségeket, ami mögött általában a megfelelő cégméret hiánya áll. Az utóbbi időben megnőtt Magyarország országspecifikus diszkontja is, ami bizonyos fejlett piaci befektetők aktivitását visszafoghatja. Ebből a szempontból nem várunk pozitív elmozdulást 2025-ben sem. Ugyanakkor a közvetlen állami beavatkozástól mentesebb szegmensek és gyorsan növekvő, nemzetközi piacokra dolgozó cégek továbbra is a külföldi befektetők érdeklődésének középpontjában maradhatnak.
A kisebb, magyar magánbefektetők által uralt szegmensben ugyanakkor nem várunk érdemi javulást az előttünk álló évben, mivel a kamatok magasan maradhatnak, így a bankok akvizíciós finanszírozása továbbra is fájdalmasan hiányozhat a helyi magánbefektetők eszköztárából.
A „kifektetés” trendje viszont szintén hozzáadhat az M&A piac fejlődéséhez, amelynek hátterében a kormány támogatási politikája és a középvállalkozások régiós vagy fejlett piaci terjeszkedési igénye áll. Azok a vállalatok, amelyek technológiájuk, működési modelljük és tőkeerejük révén képesek nemzetközi szinten is versenyezni, kulcsszerepet játszhatnak ebben a folyamatban.
Iparági M&A kilátások
Az általános makrogazdasági és tranzakciós trendek után nézzük meg, hogyan alakulhatnak az egyes iparági szegmensek 2025-ben.
Egészségügy
A magánegészségügyi szegmensben a vevők hiánya miatt minimális aktivitást várunk. A hazai szereplők inkább a költségmenedzsmentre koncentrálnak, míg jelentős új, külföldi befektető megjelenésére sem számítunk. Ugyanakkor a gyógyszeripari és medtech szegmensekben az elmúlt évekhez hasonlóan erős nemzetközi befektetői érdeklődésre számítunk, aminek katalizátora lehet a gyógyszeripari különadó kivezetése is.
Fogyasztási cikkek
A fogyasztási cikkek piacán 2024 második felében javuló tendencia volt megfigyelhető a cégek teljesítményében. Ha ez a pozitív irány folytatódik, az élénkítheti az iparági tranzakciós piacot. A prémium termékek iránti kereslet növekedése, valamint az exportpiacok bővülése új lehetőségeket teremthet a szektorban.
Logisztika
A logisztikai szektorban 2024 a csomaglogisztikai tranzakciók éve volt, hiszen számos jelentős hazai szereplő (Foxpost, Sprinter, Pactic, iLogistic) új, külföldi tulajdonoshoz került. Azonban a tranzakciók révén drasztikusan csökkent a még hazai kézben lévő szereplők száma, ami miatt a figyelem ismét a fuvarozó és szállítmányozó cégekre irányulhat. Az e-kereskedelem folyamatos bővülése és a régiós szállítási igények növekedése kedvezhet ennek a szegmensnek, így tranzakciós szempontból mérsékelt élénkülésre számítunk, ahol a logisztikai specialistákra (képesség, szolgáltatás, vagy eszköz tekintetében) terelődhet a befektetők figyelme.
Technológia
Az évente megjelenő IT riportunkban is kiemeltük, hogy a technológiai és IT szegmensek az elmúlt időszak nehezített pályáján a többi iparágnál jobban vették az akadályokat. Meglátásunk szerint ez 2025-ben sem fog másképpen alakulni. A gazdasági folyamatoktól függetlenül élénkülésre számítunk ezekben a szegmensekben, különösen az IT-szolgáltatók iránti érdeklődés növekedése révén, amelyet a nemzetközi piacokon megfigyelhető nearshoring folyamatok is hajtanak. Az informatikai cégek, amelyek saját szoftvereket fejlesztenek, továbbra is attraktív célpontok lehetnek a befektetők számára. Mi magunk is számos ígéretes céget látunk ezen a területen, melyek vonzerejét jelentősen növeli, ha országhatárokon átnyúló megoldást képes valaki szállítani.
Konklúzió
Meglátásunk szerint a hazai M&A piac jobb állapotban fordult rá a 2025-ös évre, mint a magyar gazdaság gerincét alkotó, exportpiacoktól erősen függő KKV szektor. Ebből kifolyólag a jelentősebb exportpiacok újra indulása (pl. német autóipar) és az erőre kapó hazai beszállítók kevésbé befolyásolják a tranzakciós trendeket, mivel a ügyleteknek csak egy kis része köthető ezekhez a cégekhez.
2025-re óvatos optimizmussal tekintünk a hazai tranzakciós piac tekintetében. Bár a kisebb tranzakciók szegmensében nem várható jelentős elmozdulás, az átlagos tranzakciós méretek fokozatos növekedése valószínű. A nagyobb cross-border ügyletek, az enyhén élénkülő fogyasztási szegmens és a technológiai szektorban tapasztalható fellendülés hozzájárulhat az aktivitás emelkedéséhez, míg a „kifektetési” trend tovább színesítheti a tranzakciós palettát. Az M&A piac fokozatos élénküléséhez a fentieken túl az európai makrogazdasági stabilizáció és a stratégiai befektetők fokozatos visszatérése is hozzájárulhat. Az iparági szegmensek közül a technológia és a logisztika tűnik a legígéretesebbnek, míg a magánegészségügyben és a kisebb magyar magánbefektetők dominálta szegmensekben továbbra is jelentősek lesznek a kihívások.
Karli Péter
Ügyvezető