Mars-hasáb

Túl a nehezén? A hazai élelmiszeripar 2023-as éve

Bevezetés

Jelen kiadványunkban a hazai magántulajdonban lévő élelmiszeripari cégek 2023-as teljesítményét vesszük górcső alá és teszünk kísérletet a szektor teljesítményét befolyásoló főbb tényezők bemutatására. Az általános helyzetképet követően két alszegmens bizonyos kiemelkedő vállalatainak számait elemezzük.

Kihívásokkal teli környezet

Kihívásokkal teli környezetben kellett helytállnia a tavalyi évben az élelmiszeripari ágazat szereplőinek. A száguldó infláció az alapanyagok és az élelmiszeripari késztermékek piacán is éreztette hatását, jelentős minimálbér-emelésre került sor és költségnövelő hatással járt a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerének elindulása is. Az ágazat szereplőinek szabad árképzését korlátozta az árstop, majd ezt követően a kötelező akciók rendszere.

A rekord infláció hatására nem csupán az alapanyagköltségek emelkedtek meg jelentősen, de a munkaerő is jócskán megdrágult. A 17,6%-os átlagos éves fogyasztói inflációt jóval meghaladó mértékben emelkedtek az élelmiszerárak (25%), ezen belül is kiemelkedő a cukor (30%) a vaj (31%) és a kakaó (30%) drágulása, ami elsősorban az édesipari szereplőket sújtotta. Az áremelkedés kapcsán fontos kiemelni, hogy 2022 végétől 2023 augusztus elsejéig számos alapvető élelmiszer árát hatóságilag korlátozták, majd ezt követte a kötelező akciók rendszere, ami miatt az év utolsó 5 hónapjában sem alakulhattak 100%-ban piaci alapon az élelmiszerárak. Az árszínvonal dinamikus emelkedése húzta magával a bérigényeket is. 16%-os minimálbér emelkedést követően, a KSH adatai szerint az élelmiszeripar egyes szegmenseiben 14-22%-kal nőttek a foglalkoztatás költségei.

Szabályozási változások is hozzájárultak a szektor szereplőinek emelkedő költségszintjéhez, hiszen 2023 július 1-jével vezették be a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) rendszerét, melynek keretében a termékekkel kapcsolatos hulladék kezelésének költségeit a gyártók/termelők kötelesek viselni. A Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) 2023-as prognózisa szerint megközelítőleg 100–125 milliárd forint többletköltséget jelent az EPR az élelmiszegyártóknak, ami az utolsó teljes (2022) iparági mérleg szerinti eredmény több, mint fele. Az MNB 2023-as becslése szerint az EPR bevezetése összesen 0,3-0,4 százalékponttal növelheti meg a fogyasztói árszintet, 2023 és 2024 között egyenlően elosztva.

A higiéniai elvárások és az energiatakarékosság irányában tett erőfeszítések költséges technológiai fejlesztéseket követelnek meg az ágazatban. A fejlesztések már csak azért is indokoltak, mert az MNB 2024 elején közölt tanulmánya alapján az élelmiszeripar energiaintenzitása uniós összevetésben hazánkban a legmagasabb, ami részben magyarázat a régiósnál nagyobb mértékű élelmiszer-inflációra. 

Az általános élelmiszerár-emelkedés hatására jelentős mértékben visszaesett a kereslet és ezzel összhangban a termelés is. A háztartások élelmiszerhez köthető fogyasztási kiadásainak volumenindexe 9,4%-os csökkenést mutat 2023-ban, az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek ipari termelése pedig 12,1%-kal mérséklődött. A visszaesés már csak azért is sokkoló, mert az elmúlt tíz évben hozzászokhattunk a két mutató pozitív értékeihez. A háztartások fogyasztása sokéves bővülés után már 2022-ben is csökkent – akkor 9,7%-kal – azonban az ipari termelés volumenindexe ebben a kategóriában a 2023-at megelőző 10 évben mindig pozitív volt, átlagosan évi 4% volt a növekmény ebben az időszakban. Ráadásul a fogyasztók egyre inkább az olcsóbb alternatívák felé fordultak, 2023-ra jellemző lett ár vagy minőség vonatkozásában a „lefelé vásárlás”.

Kapacitáskihasználtság tekintetében széles spektrumon mozognak az egyes ágazatok. Az Agrárközgazdasági Intézet 2023 évi jelentése szerint a húsiparban (sertés-, baromfi- és marhavágó vonalak, húskészítmény-gyártó szakágazat) 60-80%-os volt az átlagos kapacitáskihasználtság, a gyorsfagyasztott tartós termékek esetében 54%, a csemegekukorica-, zöldborsó-konzerv és savanyúság gyártásban 50-65%. A tejiparban alacsony, jellemzően 30-40% körül mozgott ez az érték, az édesség- (68%) és cukorka-gyártók (88%) magas intenzitással működtek 2023-ban. Ezek az értékek összecsengenek a legutóbbi, 2020-as jelentésben közöltekkel, jelentős kapacitáskihasználtság-változás az édességgyártóknál (+20 százalékpont) és a gyorsfagyasztott zöldségeknél (+15 százalékpont) fedezhető fel 2020-hoz képest.

Az élelmiszeripari cégek statisztikai állományi létszáma 2 százalékkal mérséklődött 2023-ban, miután 2020 és 2022 között 4 százalékkal bővült.

Élelmiszeripari Top 20

A fentiek alapján elmondható, hogy határozottan nehéz körülményekkel kellett megküzdenie az ágazat szereplőinek. A továbbiakban megvizsgáljuk, milyen teljesítményt értek el ebben a gazdasági környezetben a magyar tulajdonú élelmiszeripari vállalatok

Bonafarm csoport1: A releváns Bonafarm-csoporttagok (Sole-Mizo Zrt., Hungerit csoport, Pick Szeged Zrt., MCS Vágóhíd Zrt.) összevont pénzügyi adatai.

Baromfi-Coop Csoport2: A csoport releváns tagjainak (Sága Zrt + Master Good Kft) összevont pénzügyi adatai.

Szatmári Csoport3: A csoport releváns cégeinek (Szatmári Malom Kft, Kunsági Malom Kft, Naszálytej Zrt.) összevont adatai

Taravis Kft.4: A Gallus Kft leányvállalata. A Gallus Kft számait eltérő profilja (baromfitenyésztés) miatt nem szerepeltetjük.

Szatmári Konzerv + EKO Kft5: Közös tulajdonosi háttér és összehangolt működés miatt a két cég összevont pénzügyi adatait szerepeltetjük. A csoporttagok üzleti éve június 30-án zárul, a 2020-23 oszlopokban rendre a 2021.06.30, 2022.06.30, 2023.06.30, 2024.06.30-i beszámolók adatait tüntettük fel. Az átállás előtti évekre a beszámolók alapján június-júniusi időszakra számított értékek szerepelnek.

Steam Cook Kft + Várda Meat Kft6: Közös anyacégük a Gerla Élip Kft. A két cég összevont pénzügyi adatait szerepeltetjük

Listánkon azon vállalatok/vállalatcsoportok szerepelnek, amelyek emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek előállításával, feldolgozásával foglalkoznak. Nem vizsgáljuk az állattenyésztésre, növénytermesztésre, takarmány- vagy állateledel előállítására fókuszáló cégeket, vállalatcsoport esetén az ilyen profilú csoporttagok eredménye nem szerepel a kimutatásunkban.

A 20 legnagyobb árbevételű magyar tulajdonban lévő élelmiszeripari vállalat(csoport) 2023-as teljesítményére is rányomta a bélyegét a viharos gazdasági környezet. A Top 20 vállalat aggregált árbevétele 8,5%-kal nőtt 2023-ban, ami messze elmarad az általános élelmiszer-infláció ütemétől (25%) és a listán szereplők 2019-22 közötti éves átlagos 19%-os növekedésétől is. Kiemelendő, hogy az átlagos árbevétel-növekedést felfelé húzta a lista 16. és 17. helyezettje (Félegyházi Pékség Kft. és Nagyhegyes Hús Kft.), mely vállalatok szektortársaiknál jóval nagyobb növekedést tudtak produkálni a tavalyi évben. A tavalyi esztendő egy sikeres periódusnak vetett véget, hiszen a listánkon szereplő cégek a 2019-22 közötti időszakban 70%-os forgalombővülést könyvelhettek el, ami számottevően magasabb az időszak 38%-os nominális GDP-növekményénél.

A Top20-ban két olyan vállalat szerepel, melynek a magas inflációs környezet ellenére is csökkentek a bevételei a tavalyi évben: a Kőröstej 4,5%-os, a Szatmári csoport 5,3%-os visszaesést produkált. Utóbbi teljesítményére leginkább a lisztgyártással foglalkozó csoporttag, a Szatmári Malom Kft 15%-os forgalomcsökkenése szolgál magyarázatul. A liszt átadási ára beszakadt a tavalyi év elején kialakult árversenyben, melyet a malmok korábban drágán felhalmozott készletei, hazai fogyasztást meghaladó kapacitásai és az Európába áramló olcsó ukrán gabona váltott ki. Utóbbi következtében fontos exportpiacokat vesztettek a magyar malomipari szereplők.

A két legdinamikusabban növekvő cég, a Félegyházi Pékség és a Nagyhegyes Hús a nehéz piaci körülmények ellenére 46,2% illetve 64,6%-os bevételnövekedést tudott realizálni. A Félegyházi Pékség 2022 végén 1 milliárd forintos technológiai fejlesztést hajtott végre, idén pedig történetének legnagyobb beruházására készül 10 milliárd forint értékben, mellyel a hazai pozíciójának megerősítése mellett külföldi terjeszkedést is megcéloz. A Nagyhegyes Hús 2021-ben új, 5200m2-es vágóhíd építésébe kezdett Hajdúszoboszlón, jelentősen bővítve ezzel a cég kapacitásait. A változatos profilú sokaságból a Kometa, a Green Divízió és a Steam Cook/Várda Meat húsipari trió mellett, a fagyasztott zöldség- és gyümölcstermékeket gyártó Agrosprint tudott még az élelmiszer-inflációnak megfelelő 20-30% közötti növekedést felmutatni, a fennmaradó 14 cég elmaradt ettől.

A lassabb növekedést produkálók között több tej- és húsipari vállalat is feltűnik: a Sole-Mizo (-0,8%), a Hungerit (-3,4%), a Pick Szeged (3,4%) és az MCS Vágóhíd (13,2%) számait egyesítő Bonafarm-érdekeltségek (2,8%) mellett az Alföldi Tej (4,4%), a Tolnatej (3,3%) és a Kőröstej (-4,5%) is. A Tej Terméktanács beszámolója szerint költségeik megduplázódtak a tavalyi évben, ez vezetett az ágazat lesújtó teljesítményéhez. A szegmens ugyanis kiemelkedően energiaigényes és számottevően emelkedtek a bérköltségek is. Nagy kihívást jelentett az importált dobozos UHT tejek és egyéb tejtermékek beáramlása és a  nyerstej árának 25%-os csökkenése is 2023-ban.

A listán szereplő cégek anyag- és személyi jellegű ráfordításai összesítve 8,6%, illetve 16,5%-kal emelkedtek. A személyi ráfordítások megugrása ellenére az aggregált EBITDA fedezet csak 0,4 százalékponttal csökkent a 2022-es 7,8%-hoz képest, miután a személyi jellegű ráfordítások csupán 9%-át teszik ki a vizsgált csoport összes ráfordításának. A vállalatok többségének (20-ból 14-nek) csökkent az EBITDA szintű profitabilitása a tavalyi szűk esztendő során. A tej- és húsipari szereplők profitabilitása is rosszabbul alakult az átlagosnál. A tejipari cégek átlagos EBITDA hányada a korábbi években látott 3-5%-ról 2-3%-ra, a húsipari vállalatok hasonló profitrátája 8-10%-ról 6%-ra esett vissza. Válságállónak bizonyult a Hell Energy, a Gyermelyi Zrt, a Mogyi, az Univer és a Félegyházi Pékség, melyek a nehéz körülmények ellenére is érdemben növelni tudták EBITDA szintű nyereségességüket, rendre 5,5, 5, 5,1, 3,5 és 11,3 százalékponttal. Kiemelendő, hogy a Hell Energy és a Mogyi árbevételének 60%-át illetve 50%-át külpiaci értékesítés teszi, ki, ami védőhálót jelenthetett a hazai kereslet visszaesése ellen.

Fókuszban a konzerv- és édesipar

Az iparági áttekintés után megvizsgáltuk az élelmiszeripari cégek két szűkebb szegmensét: 1) a konzerv-, befőtt- és fagyasztott zöldség/gyümölcs előállítással foglalkozó vállalatok, valamint 2) az édességek, snackek és italporok gyártóinak top 10-es élmezőnyét. A szűkebb minták kiválasztásakor a főbb szempontjaink között a magyar tulajdoni hátterű cégek számossága és mérete mellett a csoportok jövedelmezősége szerepelt. A cégek mindegyikénél megtalálhatóak a gyártói márkás termékékek a portfólióban, de amíg az első csoport tagjainak többségénél a saját márkás (private label) termékek dominálnak, addig az édesipari listán szereplők között jellemzően a gyártói márka szolgáltatja a bevételek oroszlánrészét.

Top 10: Konzerv-, befőtt- és fagyasztott zöldség/gyümölcs gyártók:

Szatmári Konzerv + EKO Kft1:Közös tulajdonosi háttér és összehangolt működés miatt a két cég összevont pénzügyi adatait szerepeltetjük. A csoporttagok üzleti éve június 30-án zárul, a 2020-23 oszlopokban rendre a 2021.06.30, 2022.06.30, 2023.06.30, 2024.06.30-i beszámolók adatait tüntettük fel. Az átállás előtti évekre a beszámolók alapján június-júniusi időszakra számított értékek szerepelnek.

A gyümölcs-, zöldségfeldolgozás és -tartósítás szakágazatban tevékenykedő cégek között konzervféléket gyártók, hűtőipari vállalatok, savanyítók találhatók. A két legjelentősebb feldolgozott zöldségféle a csemegekukorica és a zöldborsó.

A tíz vizsgált cég közül négynek (Kecskeméti Konzerv, Parmen Konzervipari Zrt, Fevita Hungary KFt, Jonaco Kft) csökkent a forgalma 2023-ban, a legnagyobb visszaesést a Parmen szenvedte el, 8,5%-kal. 20-30% közötti mértékben nőttek az Agrosprint, a Gloster Konzerv és a Pacific Óceán Kft bevételei.

A konzerv/befőtt és fagyasztott gyümölcsöket előállító csoport aggregált EBITDA-hányada 12,8% volt 2023-ban, ami a korábbi évek 10,5-12,5%-os szintjénél is magasabb és messze meghaladja a tágabb élelmiszeripari átlagot. Az alszegmens jövedelmezőségét a vélhetően a jelentős exportkitettség tartja az átlagosnál magasabb szinten. A hazai konzervipari termékek 50-60 százaléka ugyanis külföldre kerül, de például a konzerv zöldborsó és a meggybefőtt esetében ez az arány 80%-os, a fagyasztott és konzerv csemegekukorica vonatkozásában 90%. Ugyanitt meg kell jegyezni, hogy a szegmens összesített EBITDA-hányadát felfelé torzította a Kecskeméti Konzerv Kft. és a Mirelite Mirsa Zrt számottevő saját termelésű készletállomány-növekedése (STKÁV), ami EBITDA-növelő hatású, de az árbevételben nem jelentkezik. Mindezt figyelembe véve is elmondható, hogy a bemutatott Top10 vállalat profitabilitása kiemelkedő az élelmiszeripar egészéhez viszonyítva.

Elemzésünk szerint ebben a csoportban az anyag- és személyi jellegű ráfordítások közel azonos mértékben, 15-16 százalékkal emelkedtek, ami az anyagjellegű költségeket tekintve 7,6 százalékponttal magasabb a TOP20-as tágabb élelmiszeripari listánk hasonló adatánál.

Édességek, snackek és italporok

Top10: Édességek, snackek és italporok:

Cerbona csoport1: A Cerbona Zrt., a Cerbona Webshop Kft és az A.R.M Alba Regia Mercator Kft. összevont pénzügyi adatai. Az A.R.M-nél csak az EBITDÁ-t vettük figyelembe, a (royalty) bevétel a többi csoporttagtól származik.

Cornexi csoport2: Cornexi és Vitecer összevont pénzügyi adatai. Közös anyacégük az E&K Investment Kft

A TOP10 édesipari szereplő 13,7%-os összesített bevételnövekedése meghaladta az élelmiszeripari átlagot, azonban jóval elmarad a 2022-es év 37,3%-os szárnyalásától. Jelentős eltérések tapasztalhatóak a szegmensen belül. Jó évet tudhat maga mögött a Detki, a Cerbona és a Cornexi csoport, 26,5%, 16,9% illetve 26,2%-os forgalombővüléssel és egyaránt 2 százalékpont körüli EBITDA hányad növekedéssel. Ezzel szemben a Dolcetta és az Urbán Édesipari Kft. is csökkenő forgalommal zárt, ugyanakkor EBITDA-marzsukat sikerült legalább szinten tartani (Urbán) illetve mérsékelten növelni is azt (Dolcetta). A csoportból kiemelkedett a meleg- és hidegitalporokat gyártó Private Powder Products (PPP), amely cég 2023-at és a 2020-23-as periódust tekintve is éllovas 32,7% illetve 36,7%-os árbevétel-növekedésével, ami mellett profitabilitását is javítani tudta 2 százalékponttal. Meg kell jegyezni, hogy a főleg termékfejlesztéssel és bérgyártással foglalkozó PPP B2B profilja eltér a top 10 többségének végfogyasztókra (retail) fókuszáló modelljétől.

Az édességek, snackek és italporok gyártóinak top10-es listája továbbra is az élelmiszeripari átlag feletti jövedelmezőséget tükröz. Az aggregált édesipari EBITDA hányad 10,6% volt 2023-ban, miután 2020 és 2022 között 9,4%-ról 11,0%-ra emelkedett. A magasabb profithányad hátterében a snackek és édességek rugalmatlanabb kereslete állhat, a fogyasztók ugyanis inflációs környezetben is nehezen mondanak le a mindennapi finomságokról.

Az édesipari toplistánk szereplői körében kiemelkedő volt a személyi költségek növekedése. A top 10 összesített személyi költségaggregátuma jóval az általános élelmiszeripari toplistánk 16,5%-os értéke felett, 24%-kal emelkedett, az anyagjellegű ráfordítások 10% körüli növekedése mellett. A személyi költségek ráadásul magasabb arányt is képviselnek az édesipari Top10-ünk költségmixében, miután az összesített árbevétel 16%-át is elérik, szemben a tágabb iparági 9%-os aránnyal.

Az édesipari szereplők exportkitettsége valamivel alacsonyabb, 25-30% körüli szinten mozog.

Konklúzió, kilátások

Látható, hogy a csökkenő kereslet mellett a vizsgált cégek többségénél nem sikerült teljes mértékben a fogyasztókra hárítani a költségek növekedését, ami sok esetben a profitabilitás erózióját okozta.

Amíg a tej- és húsipart a rendelkezésünkre álló adatok alapján érzékenyebben érintették a piaci folyamatok és az árszabályozás, addig a magas exporthányaddal dolgozó konzervipari- és az elszálló cukor- és kakaó-árak ellenére az édesipari szereplők is meg tudták tartani átlag feletti jövedelmezőségüket.

A lakossági fogyasztás látványos felfutása 2024-ben sem várható, 2025 azonban – választást megelőző év lévén – már jobb kilátásokkal kecsegtethet, a gazdasági kilátások azonban még nem rózsásak.

A normalizálódó infláció és energiaárak valamelyest stabilizálhatják az élelmiszeripar helyzetét, azonban a következő évekre beharangozott agresszív minimálbér-emelés további nyomást jelenthet személyi költség oldalon.  Az emelkedő általános bérszínvonal és a gazdasági növekedés prognosztizált beindulása ugyanakkor a fogyasztásra pozitív hatással lehet.

Hosszabb távon – EU-s vagy hazai forrásból megvalósuló – energiahatékonysági és robotizációs beruházásokkal javíthat versenyképességén és profitabilitásán a szektor.  A piaci szereplők ezirányú törekvéseit jelzi, hogy az élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztésére 2024-ben kiírt 150 milliárdos pályázatra 700 milliárd forintot meghaladó igény érkezett be az agrártárcához. Kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a közeljövő a szektor számára.

Szentirmai Gábor

Szabó Gábor

Módszertan

Az iparági listák összeállításakor az Opten céginformációs adatbázisára és saját piaci ismereteinkre támaszkodtunk. A cégek listázása során azon hazai magántulajdonban lévő társaságokból válogattunk, melyek főtevékenységként az alábbiak valamelyikét tüntették fel:

Tágabb élelmiszeripari Top20-as lista

  • 10xx Élelmiszergyártás
  • 11xx Italgyártás

Top 10 – Konzerv-, befőtt- és fagyasztott gyümölcs gyártók

  • 1039 Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás

Top 10 – Édességek, snackek és italporok

  • 1081 Cukorgyártás,
  • 1082 Édesség gyártása,
  • 1072 Tartósított lisztes áru gyártása
  • 1089 M. n. s. egyéb élelmiszer gyártása
  • 1051 Tejtermék gyártása
  • 1039 Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás

Azonos tulajdonosi körbe (értsd: azonos többségi tulajdonos) tartozó cégeket egy csoportként kezeltük attól függetlenül, hogy készítenek-e konszolidált beszámolót. Konszolidált beszámoló hiányában az azonos tulajdonosi körbe tartozó cégeket pénzügyi számaik összeadásával jelenítjük meg (amely így akkor ad reális képet egy cégcsoport bevételtermelő képességéről, ha nincs jelentős keresztbe számlázás a csoport tagjai között). Azokat a cégcsoporthoz tartozó cégeket, amelyek nem az adott lista esetében releváns tevékenységet végeznek nem szerepelteltjük a számításainkban.

Az egyes cégek árbevétele megegyezik a beszámolókban közzétett értékesítés nettó árbevételével.

Az egyes cégek EBITDA-ját a működési eredmény, illetve az értékcsökkenési leírás összegeként kalkuláljuk szintén a beszámolóban elérhető adataik alapján.

Az értékek milliárd forintban értendőek.

A pénzügyi adatok forrásai a nyilvánosan elérhető, https://e-beszamolo.im.gov.hu/-ra feltöltött éves beszámolók voltak.

A devizában leadott beszámolókat az adott évre vonatkozó átlagos forint árfolyammal váltottuk át.

A céglisták kizárólag a Magyarországon bejegyzett cégek nyilvánosan elérhető pénzügyi adatait tartalmazzák. Külföldi leányvállalatok pénzügyi adatinak vizsgálatára nem volt lehetőségünk.

    Iratkozz fel hírlevelünkre






    Kiadványaink

    További részletek

    Mars-hasáb

    IT szolgáltatások: Stabil sziget a viharos tengeren

    Idén is jelentkezünk az IT szektor riportunk legfrissebb kiadásával, amelyben igyekszünk bemutatni az iparág történéseit, elemezzük az elmúlt üzleti év teljesítményeit, statisztikáit, illetve rávilágítunk az aktuális trendekre és várható folyamatokra. A tavalyi elemzésünkhöz hasonlóan ezúttal is a cégek irányából indultunk és megnéztük milyen következtetéseket lehet levonni a legnagyobb hazai IT szolgáltatók adataiból.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Derékig a vízben – Nehéz idők a logisztikai szektorban

    Idén is jelentkezünk éves logisztika-szállítmányozási cikkünk legfrissebb kiadásával, amelyben igyekszünk bemutatni az iparág történéseit, elemezzük az elmúlt üzleti év makro és mikro szintű statisztikáit, illetve rávilágítunk az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Foxpost

    Örömmel jelentjük be, hogy újabb sikeres tranzakció zárásán vagyunk túl. Minden szükséges feltétel, többek között szabályozói jóváhagyások, teljesülése után lezárásra került a Foxpost tulajdonrészének értékesítéséről szóló megállapodás. A CVC Capital Partners és az EMMA Capital, a Packeta tulajdonosai, 100%-os tulajdonrészt szereztek a Foxpost Zrt-ben. A Heal Partners csapata az eladókat segítette a folyamat során pénzügyi &hellip; <a href="https://healce.com/hirek/elado-oldali-tanacsadas-foxpost/">Continued</a>

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2024 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy lépést hátra, kettőt előre – A magyar magánegészségügy a 2023-as számok tükrében

    Folytatva sorozatunkat, magánegészségügyi áttekintőnk idei kiadásában is igyekszünk átfogó képet adni a szegmens aktuális helyzetéről. Riportunk továbbra is a szektor legnagyobb szereplőinek teljesítményén alapul, ugyanakkor frissítjük piacméretre vonatkozó becslésünket is.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2023

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás –VitaPlus

    Eladó oldali tranzakciós tanácsadói szolgáltatásokkal támogattuk a VitaPlus tulajdonosait, a csoport Ceres Pharmának történő értékesítése során.

    További részletek

    Mars-hasáb

    IT szolgáltatások: Magasan szárnyal a felhős technológia

    Az IT szektor sajátossága, hogy időről-időre bizonyos technológiák és trendek képesek felülteljesíteni a piacot és az átlagnál nagyobb ütemben nőni. Az elmúlt évek egyik ilyen nagy globális trendje a felhő (Cloud) alapú szolgáltatások elterjedése volt, de a most „induló” új trend, a mesterséges intelligencia (AI) is hasonló utat járhat be. Ezeket a megatrendeket legtöbb helyen a nagy globális szereplők szemszögéből szokták bemutatni, mi viszont kíváncsiak voltunk arra, hogy hogyan tükröződik ez a trend a magyar piacon.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy lépéssel a vihar előtt

    Idén is jelentkezünk évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünk legfrissebb verziójával, amelyben a korábbiakhoz hasonlóan igyekszünk bemutatni az iparág történéseit, elemezzük az elmúlt üzleti év makro és mikro szintű statisztikáit, illetve rávilágítunk az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2023 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Baljós árnyak – A magyar magánegészségügy a 2022-es számok tükrében

    Olvassa el aktuális vélemény-rovatunkat és tudja meg mi látszik a múltbeli számokból és merre tart a magánegészségügy a következő időszakban.

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Pharmatan

    Legfrissebb sikeresen zárt tranzakciónk során a Heal Partners csapata pénzügyi tanácsadóként segítette a Pharmatan csoport tulajdonosait a társaság Pharmaroad Csoport részére történő értesítése kapcsán.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Amikor a vállaltfinanszírozás újra kihívássá válik – Mit tehetünk a magas kamatok világában?

    Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan hatnak a magas kamatok a hitelpiacra, beleértve a vállalatok forrásbevonási lehetőségeit.

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Pentolt

    Eladó oldali tanácsadóként támogattuk a Pentolt tulajdonosait, a társaság többségi tulajdonrészének értékesítése során, a Dome Csoport részére.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2022

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Nelson Csoport

    Eladó oldali tanácsadóként támogattuk a Nelson Csoport tulajdonosait, társaság flottakezelési üzletágának értékesítése során.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Hátszél helyett oldalszél – a tranzakciós piac várható trendjei 2023-ban

    Cikkünkben a tranzakciós piac várható trendjeit vizsgáljuk.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Cégeladások a magyar technológiai szektorban: Egyedi receptek jól ismert hozzávalókból

    Cikkünkben az elmúlt 1,5 év magyar technológiai felvásárlásait vizsgáltuk és próbáltuk megtalálni a sikeres kiszállások főbb összetevőit.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Szaporodó kihívások – Folytatódik a hullámvasút a logisztikai piacon

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Hírek

    Healthcare Business International interjú

    Olvassa el Karli Péterrel készült interjút a hazai magánegészségügyről. Pétert a Londoni Healthcare Business International kérdezte a magyar magánegészségügy várható trendjeiről és az ezeket kiváltó okokról.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2022 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Robbanásszerű növekedés – A magyar magánegészségügy a 2021-es számok tükrében

    Évértékelő cikkünkben a magánegészségügyi trendeket vizsgáljuk a piaci szereplők 2021-es beszámolói alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    „Long COVID” a logisztikai piacon

    Cikkünkben a tengeri szállítmányozó cégeket vesszük górcső alá, és megvizsgáljuk, hogy az elmúlt évek rekord nyereségeit mibe fektetik a top vállalatok

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Nexogen

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük a Nexogen Kft. tulajdonosait, a társaság Transporeon-nak történő értékesítése során.

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2021

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    laptop computer on glass-top table

    Mars-hasáb

    Eltérő pályákon focizunk – a tranzakciós piac várható trendjei 2022-re

    Cikkünkben a tranzakciós piac várható trendjeit vizsgáljuk.

    További részletek

    person sitting while using laptop computer and green stethoscope near

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – Da Vinci Magánklinika

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük a Da Vinci Magánklinika tulajdonosait társaságuk értékesítésében az Első Magéngészségügyi Hálózat részére.

    További részletek

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – Duna House Csoport

    Tranzakciós tanácsadói szolgáltatásokkal támogattuk a Duna House Csoportot.

    További részletek

    man carrying girl

    Mars-hasáb

    Mit viszünk idén magunkkal a karácsonyfa alá?

    Cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    white medical equipment

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – többségi részesedés megszerzése a MedRes Kft-ben

    Átvilágítási és pénzügyi tanácsadási szolgáltatásokkal támogattunk egy amerikai magánbefektető csoportot a MedRes Kft többségi részesedésének megvásárlása során.

    További részletek

    Hírek

    Magánegészségügyi cikkünk a nyomtatott sajtóban

    A HVG szemlézte a szeptember 2-ai print számában egészségügyi Mars-hasáb cikkünket

    További részletek

    Mars-hasáb

    A nagyok a viharban is helytállnak – A magyar logisztikai piac 2020-as éve

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra

    További részletek

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – jelentős részesedés megszerzése a Life Egészségcentrumban

    Vevő oldali tanácsadóként segítettük a Doktor24 Csoport és az Union Biztosító közös vállalatát, a Life Egészségcentrum többségi részesedésének megvásárlása során

    További részletek

    Hírek

    Eladó oldali tanácsadás – iData

    Eladó oldali tanácsadóként segítettük az iData Kft. tulajdonosait társaságuk 100%-ának a Norbit ASA felé történő értékesítése során

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2021 H1

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    Ami nem tesz tönkre, az megerősít – A magyar magánegészségügy a 2020-as számok tükrében

    Évértékelő cikkünkben a magánegészségügyi trendeket vizsgáljuk a piaci szereplők 2020-as beszámolóik alapján

    További részletek

    green and black computer motherboard

    Hírek

    Vevő oldali tanácsadás – jelentős részesedés megszerzése a Cobra Controlban

    Vevő oldali tanácsadóként segítettünk egy Magánbefektető csoportot jelentős részesedés megszerzése során a Cobra Controlban

    További részletek

    Tranzakciós Jelentés

    Heal Partners Tranzakciós Jelentés 2020

    A Heal Partners félévente frissülő jelentése az európai és közép-kelet-európai tranzakciós piac egyes szegmenseiről (Egészségügy, TMT, Logisztika, Fogyasztási cikkek)

    További részletek

    Mars-hasáb

    2019-2020 a csomaglogisztika évei

    Évente megjelenő logisztika-szállítmányozási cikkünkben az iparági trendeket vizsgáljuk, elemezzük a makro és mikro szintű statisztikákat és igyekszünk rávilágítani az aktuális trendekre és várható folyamatokra.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Az utolsó békeév – magyar magánegészségügy a 2019-es számok fényében

    Cikkünkben a pandémia előtti utolsó békeév, a 2019-es év magánegészségügyi trendjeit elemezzük a piaci szereplők pénzügyi beszámolói alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    Elérhető finanszírozási csatornák gazdasági visszaesés idején

    Cikkünkben összegyűjtjük az elérhető finanszírozási lehetőségeket, melyeket a hazai cégtulajdonosok számba vehetnek a COVID-19 hatására kibontakozó gazdasági visszaesés idején

    További részletek

    Mars-hasáb

    #maradjotthon #vigyázzmagadra – Mikor kerül le a lélegeztetőgépről az M&A piac?

    Kulcs iparágaink várható tranzakciós aktivitása a járvány és a gazdasági visszaesés tükrében

    További részletek

    Mars-hasáb

    A tranzakciós piac nem lassít, mert a hazai befektetők egyre aktívabbak

    Cikkünkben a 2020-ban várható tranzakciós aktivitásról értekezünk, különös tekintettel a magánegészségügy, a logisztika, a technológia és a fogyasztási cikkek gyártóira koncentrálva

    További részletek

    Mars-hasáb

    Egy cégépítés és eladás rejtelmei

    Rendhagyó formában jelenik meg 2019 utolsó Mars hasábja. Az alábbiakban interjút olvashatnak Györkő Zoltánnal, a Balabit egyik társ-alapítójával és volt ügyvezető igazgatójával. Interjút eddig még nem készítettünk ezen keretek között, de most jó okunk van rá.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Folytatódik a logisztikai akadályfutás – közös kihívások, eltérő válaszok

    Jelen cikkünkben a makro kép vizsgálata mellett kiemelten foglalkozunk a jelentősebb hazai szereplők teljesítményének elemzésével, azt kutatjuk, hogy milyen stratégia vezethet a túléléshez, fejlődéshez

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    ”Hát itt meg mi történik?” Magyar magánegészségügyi anzix a 2018-as számok és jelenlegi mozgások fényében.

    Magánegészségügyi trendek és az ezekre adott egyedi válaszok a piaci szereplőktől

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Új év, új trendek? 2019-es várakozásaink

    Hagyományt szeretnénk teremteni azzal, hogy az évre vonatkozó várakozásainkat egy rövid írásban osztjuk meg. Maradnánk a kaptafánál, ezért alapvetően a tranzakciós piac és főbb iparágaink (Technológia, Egészségügy, Logisztika) 2019-re várható trendjeiről fogunk szólni

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Okos-buszjegy, mint vonzó vállalkozás? Az angol Ticketer tranzakció hátteréről, avagy a tömegközlekedés forradalma!

    Ezúttal egy külföldi sikersztoriról írunk, amely ugyanakkor akár a hazai tömegközlekedés további korszerűsítéséhez is adhat friss gondolatokat!

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Régi szereplők, új szereposztás

    A Vodafone felvásárolja a német, a magyar, a cseh és a román piacon működő UPC cégeket. E tranzakció kapcsán elemezzük a távközlési piaci trendeket

    További részletek

    Mars-hasáb

    Magán egészségügyi szolgáltatók 2017 éves teljesítménye – Organikus növekedés vagy piaci konszolidáció

    Rendhagyó cikkünkben elemezzük a magyar magánegészségügyi piacot a 2017-es beszámolók alapján

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Egészségügy digitalizációja: Microsoft vagy Apple model?

    2018 áprilisi cikkünkben definiáljuk az egészségügy digitalizációs folyamatát, majd kitekintést teszünk nemzetközi trendekre és a piaci szereplők aktivitásra

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Pénzem a bankban vagy út közben? Fizetési megoldások a banki világon túl

    Két hazai tranzakció (Barion tőkeemelés és Cellum részesedés szerzés) apropóján néztük meg, hogy mi is ez a Fintech iparág, mik a fő trendek és kíváncsiak voltunk arra is, hogy mik az aktuális értékeltségi szintek

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Legjobb recept csak Neked!

    A karácsonyi cikkünk évek óta rendhagyó, idén sem lesz másképp. 2017 során többek között a NOSALTY receptoldal tulajdonosait segítettük a portál Centrál Média csoportnak történő értékesítése során. A szoros együttműködés és a karácsonyi hangulat ihlette decemberi cikkünket

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Húzd meg, ereszd meg! – Technológiai, szabályozási és piaci hullámok a távközlésben

    Újra élénkülő tranzakciós aktivitást látunk a hazai telekommunikációs piacon

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Logisztikai futóverseny – Síkfutás vagy gátfutás?

    A 2017 augusztusi Mars-hasábban a logisztikai szegmens aktuális kihívásait tekintjük át, mikro és makro szinten is

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Magán egészségügyi vállalatok 2016: ismét kétszámjegyű növekedés itthon, de mi van a szomszédban?

    Újabb üzleti év zárult, a számok nyilvánosak: a hazai kiemelt magán egészségügyi szolgáltatók tovább növekedtek a 2016-os üzleti évben

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Dráguló pénz = Olcsóbb vállalatok?

    Történelmi mélyponton a finanszírozási környezet. Meddig tart ez az édeni állapot? A 2017. áprilisi Mars-hasábban áttekintjük a mostanában irányt változtató gazdasági folyamatokat és azoknak a cégértékelésre gyakorolt hatását

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Sharing economy – Szakosodás a köbön?

    2017. februári cikkünkben a sharing economy modellt elemezzük és kérdezzük magunk is: mi jöhet még? Vége a klasszikus vállalati modellnek?

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Ünnepi őrület: „Legyen meg az év végére!”

    Tavalyhoz hasonlóan idén is az ünnepeket állítjuk cikksorozatunk évzáró részének középpontjába.

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Engedd el és nagy leszel!

    2016 októberi cikkünkben fényt derítünk a magántőke befektetések és kockázati tőke közötti alapvető különbségekre, és elemezzük az elmúlt év három legkiemelkedőbb magántőke befektetési eseményéin keresztül (Diatron, Scitec, Waberer), hogy mit is kaptak az alapító tulajdonosok a befektetőktől

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Versenyben maradni

    Az augusztus havi Mars-hasábban kicsit mélyebbre ásunk abban, hogy hogyan érinti a magyar tulajdonosú KKV-kat a strukturális munkanélküliség, a kivándorlás és a munkaerőpiacra való nehéz visszatérés hármasa

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Magas hozzáadott érték – Alacsony bérek: Mi az?

    2016. júniusi cikkünkben áttekintjük, hogy miként nyújt megoldást a magánszektor a magyar egészségügyi rendszer problémáira

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Online-világ: Általános „inter-pláza” avagy szakosodott felületek?

    2016 májusi cikkünkben megvizsgáljuk az ország egyik legdinamikusabban növekvő szegmensének - digitális reklámköltések – sikeres exitjeit

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Üstökösből planéták?

    Cikkünkben áttekintjük, hogy milyen fejlődési pályán járnak a pénzügyi válság legnehezebb időszakában a leggyorsabban fejlődő vállalkozások közé bekerült magyar cégek

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Cowboyok vagy aranyásók?

    A 2016. márciusi Mars-hasábban áttekintjük a 2008-at követő nagyobb tranzakciókat a kivonuló multi cégek és a felvásárlóik szempontjából

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    „Tech milliárdosból” diverzifikált befektetőket!

    Napjainkra kialakult egy olyan magyar vállalkozói réteg, amely a korábbi sikeresen felépített technológiai cégét értékesítette; fiatalok, lendületesek, tőkével rendelkeznek. Hogyan tovább?

    További részletek

    Mars-hasab

    Mars-hasáb

    Új év, új trendek?

    E havi írásunkban egyrészt visszatekintünk a 2015-ös évben írt cikkeinkre, és feltesszük a kérdést: mi várható az idén a néhány, általunk követett iparágban, illetve a tranzakciós piacon?

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Ha kapsz, visszaadsz!

    Az ünnepi hangulatban megvizsgáljuk a cikkünkben, hogy mely tényezők hogyan hatnak egy ország jótékonysági szintjére

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Online kereskedelem – Túl az érettségi vizsgán

    Cikkünkben a szallas.hu és az edigital.hu felvásárlásának példájából kiindulva körbejárjuk, hogy az internetes kereskedelem szereplői milyen stratégiai válaszokat adhatnak a piac növekedésével járó kihívásokra

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Amikor a hóhért akasztják

    Mi állhat két magyarországi tranzakciós tanácsadó cég összeolvadásának hátterében? Nézzünk a kulisszák mögé és vizsgáljuk meg a tanácsadó piacot!

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    A családban az erő

    Cikkónkben a Forbes magazin 2015. augusztusi számában megjelent 21 legnagyobb magyar családi vállalkozást, illetve a német „Mittelstand”-ot vetjük össze

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    A kis hal is megeheti a kishalat

    A belföldi logisztikai piac szerkezete gyökeresen át fog alakulni, a mai szétszabdalt szerkezetből egy koncentráltabb felé fog elmozdulni

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Olcsó pénz = drága vállalatok?

    Cikkünk áttekinti, hogy vajon a vevők szemében az olcsó pénz közvetlenül eredményezi-e vállalatok felértékelődését

    További részletek

    Mars-hasáb

    Mars-hasáb

    Iparági dinamikák: online piacterek versus magánegészségügyi szolgáltatások

    Cikkünk a magánegészségügyi szektor várható fejlődési pályáját elemzi a releváns párhuzamok segítségével: Kik válhatnak a várható konszolidációs folyamat éllovasaivá?

    További részletek